Pek Çok Kişi Bilmese de 12 Aylık Maaşınızı Tek Seferde Alabilirsiniz! Sadece Bir Kez Başvurulabiliyor

Devlet tarafından vatandaşlara evlenme durumlarından dolayı dul ve öksüz aylıkları kesilen kız çocukları için bir defaya mahsus olacak şekilde dul ve öksüz ücretlerinin bütün 12 katı kadar evlenme

Ekonomi 17.06.2021 - 12:28 17.06.2021 - 12:29 Berkay Keskin

Evlenme ödenekleri olarak da bilinen çeyiz desteklerini almaya hak kazanmak için hizmet akdine bağlı bir biçimde 4/A ile çalışma hayatını sürdüren sigortalı vatandaşların kendi isimlerine veya hesaplarından bağımsız olarak hak sahiplerine verilmektedir. Detaylar haberimizde sizlerle...

SGK başkanlığında emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü sigortalı emeklilik işlemleri daire başkanlığı veya yer alan bölgelerdeki il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Son zamanlarda oldukça araştırılan konulardan bir tanesi devletin sağladığı çeyiz desteğidir. Çeyiz parası ödemeleri, SSK aracılığıyla yetim aylığı alan kız çocuklarına, bir defaya mahsus olacak şekilde verilmektedir. Bu ödenek; SSK'lı olarak aktif çalışma hayatında yer alan vatandaşın vefat etmesinin ardından, kız ve erkek çocukları için ölüm aylığı hazırlanır. Çeyiz parası almak için PTT şubesinden e-Devlet şifresi alınması gerekmektedir. Peki çeyiz desteğinin tutarı ne kadar? Çeyiz desteğinden kimler faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Bankalar çeyiz hesabı açan genç kızlar için destek ödemelerini vermeyi sürdürüyor. Almış oldukları yetim maaşlarının evlenmeleri halinde kesilecek olması sebebiyle geçn kızlara evlilik öncesinde ödeme gerçekleştirilir. Ödemeler alınan maaş üzerinden gerçekleştirilir ve 24 aylık maaş tutarı kadar ödeme yapılır. 

Çeyiz parası almak için ilk olarak başvuru koşullarını sağlamak gerekiyor. Başvuru koşullarını sağlayan herkes başvuruda bulunabilir. Başvuru koşulları içerisinde 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yetim aylığı almaya başlamış olma koşulu bulunmaktadır. Bu koşulu yerine getiren herkes başvurusunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapabilmektedir. Devletin vermiş olduğu çeyiz parasından faydalanmak için kişinin evlenmiş olması gerekiyor.

Çeyiz Parası Desteğinden Faydalanmak İçin Gereken Koşullar

- Anne ve babasından dolayı yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir.
- Yalnızca yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen bir yardım türüdür.
- Bu evlilik ödeneğine başvuru yaparken mutlaka ilk evliliğin olması dikkate alınmaktadır.
- 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortada yetim aylığı ödemesi almaya hak kazanmış olmak gerekmektedir.
- Başvuru dilekçesinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na iletilmiş olması gerekmektedir.
- Başvuru öncesinde kızın resmi olarak evlilik yapmış olması gerekmektedir.
- Başvuru öncesindeki iki sene içerisinde diğer bir kardeşin çeyiz desteği ödemesinden faydalanmamış olmak gerekmektedir.
- SSK dışında 4/A veya 4/B sigorta kolu üzerinden yetim aylığı alan vatandaşlar da çeyiz parasından faydalanabilmektedir.
- Çeyiz parası ödemesi bir kereye mahsus olacak şekilde yapılır.
- Bu destek ödemesi yalnızca kız çocukları için geçerlidir.

Çeyiz Parası Nasıl Sorgulanır?

Çeyiz parasından faydalanmak için ilk olarak PTT şubesi üzerinden e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Ardından aldığınız e-Devlet şifresi ile "Kimliğimi Şimdi Doğrula" işlemlerini yaparak sisteme giriş sağlamalısınız. Daha sonra sorgulama sayfasına giriş yaparak, şahıs ödemeleri kısmından "Evlenme Ödeneği" kısmına tıklamalısınız. Bu işlemide yaptıktan sonra evlenme ödeneği başvuru ekranı üzerinden, çeyiz parası ödemesine yönelik ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@