Pek Çok Kişi Sosyal Yardıma Hak Kazandığını Bilemiyor! E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama!

Son dakika peş peşe duyuruldu! Çeşitli kamu kurumları anne olmak için hazırlanan kadınlara destek ödemesi yapıyor.

Ekonomi 20.06.2021 - 22:39 20.06.2021 - 22:39 Berkay Keskin

Çalışma hayatı içerisinde bulunan kadınlara, annelere, ev hanımlarına ya da çalışmayan kadınlara ayrı ayrı pek çok alanda gerçekleştirilen destek ödemeleri bulunmaktadır. Bu destek ödemelerinin bir bölümü belirli şartlar altında sağlanırken bazı destek ödemeleri için herhangi bir koşul talep edilmemektedir. Detaylar haberimizde sizlerle...

E-Devlet'ten sosyal yardım sorgulama işlemi Doğum parası ödemeleri 2015 Mayıs ayından sonra doğan her çocuk için ödenmektedir. Belirtilen tarih sonrasında bir çocuk dünyaya gelmiş ise ödemeler 300 TL olarak yapılmaktadır. Eğer çocuk sayısı iki ise ödemeler 400 TL olarak, üç ya da daha fazla ise 600 TL olarak ödenmektedir. Sosyal devlet olmanın gereği olarak destekler her zaman vatandaşın yanında oluyor. Bu kapsamda doğum parası tahsisatı gerçekleştirilen her doğum sonrasında bir defaya mahsus olmak kaydıyla alınabilir. Dünyaya gelen birinci, ikinci ve üçüncü çocuk için alınan destek ödemeleri ise değişik tutarlardadır. 

Doğum gerçekleştirecek olan annelerin eline tüm hakların kullanılması durumunda en az 9 bin 300 TL geçmektedir. Doğum parası için gerçekleştirilen başvuru sonrasında bu tutarın ne kadar süre sonra yatacağı da merak ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilen başvurudan yaklaşık iki ay sonra ödemeler yapılmaktadır.

Maaşa Göre Değişiklik Gösteriyor

Doğum (Rapor) parası, maaşa göre değişkenlik gösteriyor ve 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır. En düşük tutar 1 Ocak tarihi itibarıyla 7 bin 330 TL'ye arttı. Brüt maaşı 7 bin TL olan bir anne ise 17 bin 450 TL ödeme alacak. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Paranın yatıp yatmadığını ise doğum izni sonlandığında 'turkiye.gov.tr' adresinden kontrol edebilirsiniz.

Emzirme Desteği 

SGK, halk içerisinde süt parası olarak da bilinen emzirme ödeneği de vermektedir. Bu para için anne ya da eşinin SSK ya da Bağkur'lu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli oluyor. SGK il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine 5 sene içerisinde başvuruda bulunabilir. 1 Ocak tarihinden itibaren 205 TL'ye yükseldi. Bağ-Kur'lu anneler de süt parası ödemesi alabilmektedir. Emzirme ödeneği her doğumda bir kere verilmektedir.

Çoğul Gebelikte 30'Ar Gün İlave Ediliyor

SSK'lı çalışırken doğum gerçekleştiren kadınlar, analık izni ardından birinci doğumda 2 ay (15+15), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda da 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışarak tam maaş ödemesi alabiliyor. Engelli çocuğu bulunanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanmaktadır. Çoğul gebelikte 30'ar gün ilave ediliyor.

Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebilmektedir. Yarım gün çalışan bir annenin maaşının yarısını patron, 1.480 TL'sini ise devlet, İşkur aracılığıyla vermektedir. Annenin asgari ücret ile çalıştığını düşünürsek, işveren 1.165 TL, devlet 1.480 TL ödemektedir. Yarım çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@