Tayvan medyası tüm uyarı ve tehditlere rağmen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin yarın Tayvan’ı ziyaret edeceğini duyurdu ve tüm sosyal medyanın gündemi de bu ziyaret oldu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan'ı da ziyaret etme isteği hem Çin'de hem de ABD'de tepki le karşılanmıştı.

Çin'den gelen uyarı ve tehditlere rağmen Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin gerçekleşeceği iddiası Washington ile Pekin arasında tansiyonu yükseltti.

Evde Bakım Parası 12 Ocak 2023'te Hesaplara Yatırıldı mı? Sosyal Yardım Ödemesi Hangi Şehirlere Yattı? Evde Bakım Parası 12 Ocak 2023'te Hesaplara Yatırıldı mı? Sosyal Yardım Ödemesi Hangi Şehirlere Yattı?

Tayvan medyası diplomatik kaynaklara dayandırarak verdiği haberde Pelosi'nin yarın 22.30'da başkent Taipei'de yer alan Songshan Havalimanı'na inmesinin beklendiği duyurdu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Yüksek Mahkeme'yi “Ülkemizdeki Özgürlükler İçin Tehlikeli” Diyerek Yerden Yere Vurdu | Anayasa Gündemi

Bu arada ayrıca Pelosi'nin Çarşamba günü 08.00'de Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve bazı üst düzey yetkililer ile bir araya geleceğini ve öğle saatlerinde de ülkeden ayrılacağı iddia edilen haber tüm dünyada yankı uyandırdı.

Tayvan güvenlik birimlerinin Pelosi'nin ziyareti için en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alacağının da altı çizilirken Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Pekin yönetiminin Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesine şiddetle karşı çıktığı yinelendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, konu ile ilgili oalrak daha önce de dillendiği üzere Çin'in, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert tedbirler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi'nin ziyaretini ‘‘oturup izlemeyeceğini'' açıklarken  "Her tür ihtimale karşı tamamen hazırlıklıyız'' dedi.

Pelosi'nin olası Tayvan ziyareti kıvılcım mı olacak?, Xi Jinping:

Ancak Pelosi’nin ofisinden daha önce yapılan açıklamada, gezi programında Singapur, Malezya, Japonya ve Güney Kore yer alırken, Tayvan'ın ismi geçmediği biraz olsun rahatlatıcı bir sebep olarak hatırlandı.

Çin iktidarında ki Komünist Parti'nin yayın organlarından Global Times'in eski Baş Editörü Hu Xijin, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Çin savaş uçaklarının Pelosi'nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmiş ve ‘‘Savaş uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi'nin uçağını düşürmeleri bence uygun'' ifadeleri ile gündemde yer almıştı.

Hatta bunun üzerine Hu Xijin'in Twitter hesabının kapatılması Çin'e Twitter sansürü olarak manşetlerde yer almıştı.

Şimdi hem Dünya'nın hem de sosyal medyanın ilk merak ettiği soru; 25 yıl aradan sonra Tayvan'a giden en üst düzey ABD'li yetkili Pelosi olacak mı? ve ikinci soru ise ABD ve Çin savaşı başlar mı?