Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım'da şu ana kadar 53 terörist etkisiz!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Şimşek Operasyonu ile Pençe-Yıldırım Operasyonu'nda şu ana kadar 53 teröristin etkisizleştirildiğini duyurdu.

Güncel 03.05.2021 - 12:19 04.05.2021 - 04:18 İlan35

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) tarafından Irak'ın kuzeyine yönelik operasyonlar başlatılmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Şimşek Operasyonu ile Pençe-Yıldırım Operasyonu'nun 23 Nisan 2021 tarihinde başlatıldığını hatırlattı. Akar, TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) önemli bir fedakârlık gösterdiğini söyledi. Yamaçlar ve dağların zorlu alanlar olduğuna dikkat çeken Akar, helikopterler tarafından yere teker konulamadığını dile getirdi. Akar, şu ana kadar terörle mücadele kapsamında yapılması gereken her şeyin yapıldığını belirterek, helikopterlerin hava hücum harekâtları kapsamında 300-500 sorti gerçekleştirdiğini aktardı. 

"PKK terör örgütüne füze verenler oldu"

Dost bilinen ülkeler tarafından PKK terör örgütüne füze verildiğini hatırlatan Akar, bu durumun Türkiye'nin ciddi bir risk olduğunu dile getirdi. Akar, Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan silahlar sayesinde operasyonların sıkıntısız bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, 3 Mayıs Pazartesi günü 7 PKK'lı teröristin daha etkisizleştirildiğini kaydetti. Böylece şu ana kadar 53 teröristin etkisizleştirildiğini ifade eden Akar, operasyonlar sırasında tespit edilen bir mağaraya girebilmek için özel teknikler kullanıldığını söyledi. 

"Mağarada 7 PKK'lı teröristin ölüsüne ulaşıldı"

Akar, Türk askerleri tarafından söz konusu mağaraya girildiğine dikkat çekerek, burada 7 PKK'lı teröristin ölüsüne ulaşıldığını belirtti. Söz konusu teröristlerden birinin bölge sorumlusu olduğunu kaydeden Akar, TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) hiçbir kayıp yaşamadan bunu başardığını söyledi. Türk askerlerini tebrik eden Akar, söz konusu operasyonlar kapsamında şu ana kadar 7 şehit verildiğini dile getirdi. Akar, şehitlere Allah'tan rahmet dilerken, yaralı askerlere de şifa dileklerini iletti. Yaralı askerlerin başkent Ankara'ya getirildiğini ve tedavi altına alındığını duyuran Akar, Irak'ın kuzeyine yönelik operasyonlar kapsamında belirlenen hedeflerin tümünün hem havadan hem de karadan vurulduğunu aktardı.

"Yaklaşık 3 bin mühimmat bulundu"

Akar, PKK'lı teröristlere malzemelerin kimler tarafından verildiğini sorgulayarak, bunun mutlaka ele alınması gereken bir mesele olduğunu dile getirdi. Irak'ın kuzeyine yönelik operasyonlar kapsamında şimdiye dek yaklaşık 3 bin mühimmat ve toplam 16 silahın ele geçirildiğini belirten Akar, mağarada uzaktan kumandalı iki tane Doçka bulunduğunu söyledi. Akar, PKK'lı teröristlere ait Zagros yani dürbünlü keskin nişancı silahlarının bulunduğunu ifade ederek, ayrıca kalaşnikoflar, M-16, RPG roketatar, Kanas ismi verilen keskin nişancı tüfeği ve Bixi ele geçirildiğini kaydetti. 3 kalaşnikofta susturucu bulunduğunu dile getiren Akar, bomba atarların da ele geçirildiğini belirtti.

"Çok sayıda bilgi ve belge bulundu"

Akar, söz konusu operasyonlar sırasında PKK'lı teröristler tarafından kullanılan ileri teknoloji muharebe sistemlerinin bulunduğunu söyledi. Çok sayıda bilgi ve belgenin ele geçirildiğini kaydeden Akar, TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) incelemede bulunduğunu ve Balkaya/Keri Dağı sorumlusunun da söz konusu bölgede bulunduğuna dair iddiaların mevcut olduğunu dile getirdi. 

"Yaklaşık 200 tane patlayıcı etkisizleştirildi"

Akar, Türkiye'nin terörle mücadele kapsamındaki operasyonlarını şeffaf bir şekilde gerçekleştirdiğini belirterek, PKK'lı teröristlerin namussuz ve alçak bir şekilde hareket ettiklerini söyledi. Operasyonlarda yaklaşık 200 tane el yapımı patlayıcı ile mayının etkisizleştirildiğini aktaran Akar, PKK'lı teröristler ile Kürtler arasındaki ayrıma dikkat çekti. Akar, TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) Kürtlerle herhangi bir sıkıntıya sahip olmadığını kaydederek, Türkiye'de yaşayan tüm Kürtlerin birinci sınıf vatandaş olduklarını belirtti. 

"PKK terör örgütü Kürtlerin temsilcisi değil"

Türkiye'nin sadece terörle mücadeleyi hedeflediğini vurgulayan Akar, PKK terör örgütünün asla Kürtleri temsil etmediğini söyledi. Akar, PKK terör örgütünde kimlik probleminin mevcut olduğuna dikkat çekerek, söz konusu örgütte Ermenilerin, Türklerin, Afrikalıların ve Avrupalıların bulunduğunu dile getirdi. PKK'nın terör örgütü olduğunun altını çizen Akar, dış basında TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) etnik ayrımcılık yaptığına dair algı operasyonlarının düzenlendiğini kaydetti. Akar, Türkiye'nin sadece teröristleri hedef aldığını belirterek, 84 milyon kişinin artık terör musibetinden kurtulacağını ekledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@