Perinçek, Türkiye'nin Ukrayna'ya desteğini değerlendirdi: Cinayet!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, son dönemde Rusya ile kriz yaşayan Ukrayna'ya Türkiye tarafından destek verilmesini "cinayet" olarak değerlendirdi. 

Güncel 28.04.2021 - 08:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya ile Ukrayna arasında Donbas bölgesinde patlak veren kriz devam ediyor. Türkiye, bu konuda NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) gibi Ukrayna'ya destek veriyor. Bunun da Türkiye ile Rusya arasında gerginliğe neden olup olmayacağı merak ediliyor. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ukrayna'ya Türkiye tarafından destek verilmesini doğru bulmadığını söyledi.

"Rusya ile ittifak şart"

Perinçek, Rusya ile son dönemde gerginlik yaşayan Ukrayna için "Karadeniz'deki Yunanistan" ifadesini kullandı. Ukrayna'nın ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) kuklası haline geldiğini ifade eden Perinçek, Ukrayna'ya Türkiye tarafından destek verilmesini "cinayet" olarak değerlendirdi. Perinçek, Suriye'de terörün ortadan kaldırılması ve KKTC'nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) tanınması için Rusya ile Türkiye arasında ittifakın şart olduğunu dile getirdi. 

Ne olmuştu?

Rusya'nın Ukrayna sınırlarına büyük bir askerî yığınak yapması ve Donbas bölgesinde çıkan çatışmalarda 4 Ukraynalı askerin öldürülmesi üzerine iki ülke arasında gerginlik tırmanmıştı. Ukrayna Devler Başkanı Vladimir Zelenskiy, Türkiye'ye yönelik bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Erdoğan, Türkiye'nin daima Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunduğuna dikkat çekerek, Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakının asla tanınmadığını söylemişti.

Karadeniz'in iş birliği, barış ve huzur denizi olmayı sürdürmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, son dönemde yaşanan krizin hem uluslararası hukuk hem de Ukrayna'nın toprak bütünlüğü göz önünde bulundurularak diplomasi yoluyla çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtmişti. Donbas bölgesinde yaşanan krizin sona ermesi için çağrıda bulunan Erdoğan, iki ülke arasındaki ateşkesin devam etmesi gerektiğini söylemişti. Erdoğan, Türkiye'nin bu konuda gerekli desteği vermek için hazır olduğunu dile getirmişti. 

Rusya, Türkiye'yi uyarmıştı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'ya destek veren Türkiye'ye hadsiz bir şekilde uyarıda bulunmuştu. Lavrov, Türkiye tarafından Ukrayna'ya silah gönderilmemesini istemişti. Türkiye dâhil olmak üzere farklı ülkelerle görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Lavrov, Ukrayna yönetiminin savaşa yönelik söylemlerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini söylemişti. Lavrov, Türkiye'nin ateşe körükle gitmemesi gerektiğini belirtmişti. 

Rusya'nın, Türkiye tarafından Ukrayna'ya SİHA (silahlı insansız hava aracı) gönderilmesinden rahatsız olduğu ortaya çıkmıştı. Ukrayna ile Türkiye arasında 2019 senesinde imzalanan anlaşma doğrultusunda 2020 senesinde 6 tane Bayraktar TB2 SİHA (silahlı insansız hava aracı) ve 3 tane yer kontrol istasyonu Ukrayna'ya gönderilmişti. Türkiye ile Ukrayna arasında savunma konusundaki iş birliğinin yeni anlaşmalarla derinlik kazanacağı ifade edilmişti.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@