Petrol Ofisi, Türkiye'deki akaryakıt istasyonu sayısını artırmak ve cirosunu katlamak için önemli yatırımlar yapıyor. BP'den sonra gözünü iki akaryakıt şirketine daha çevirdi.

Dolgun Maaşla Bankada Çalışacak Güvenlik Alımı Başladı! Banka Gişe Kısmında Bekleyecek Görevliler Aranıyor Dolgun Maaşla Bankada Çalışacak Güvenlik Alımı Başladı! Banka Gişe Kısmında Bekleyecek Görevliler Aranıyor

Akaryakıt piyasasındaki değişimin yanı sıra şirketler arasındaki hisse satışları da gündem oldu. Petrol Ofisi, yatırımlarını artırdı ve  BP'nin hisselerini satın aldı. Şimdi ise iddialara göre iki akaryakıt şirketinin hisseleri daha satın alınabilir. Peki konuyla ilgili yetkililerden bir açıklama geldi mi? BP'nin Türkiye'deki akaryakıt operasyonlarını Petrol Ofisi'nin satın alması, ticari açıdan stratejik bir hamle olarak değerlendiriliyor. Sektör yetkilileri, bu satın alma işleminin yalnızca ticari kar amaçlı olmadığını, daha çok stratejik bir plana dayandığını vurguluyorlar. Özellikle Mersin Akdeniz ilçesindeki ATAŞ tesislerinin önemi bu süreçte büyük bir rol oynuyor. Eskiden rafineri olarak kullanılan ve şu anda liman ve depolama tesisi olarak hizmet veren ATAŞ, Petrol Ofisi'nin operasyonel gücünü artırıyor.

Petrol Ofisi Bayi Sayısı 2705'i Bulacak!

Sektörde kar marjlarının düşük olması sebebiyle hacmin önem kazandığına dikkat çeken yetkililer, BP'nin ya pazarı genişleterek büyüme ya da satış yapma yönünde bir karar almak zorunda kaldığını belirtiyorlar. Bu süreçte Petrol Ofisi'nin BP'yi satın alarak bayi sayısını 2.705'e çıkaracağı ve bu sayede hem hacim kazanacağı hem de cirosunu artıracağı ifade ediliyor.

petrolofisi2

Sırada ATAŞ Tesisleri mi Var?

ATAŞ tesislerinin ise bu stratejide kritik bir role sahip olduğu belirtiliyor. Bu tesisler sayesinde Petrol Ofisi, Güney'den Türkiye'ye getirilen her türlü akaryakıt ürününün dağıtımında maliyetleri daha etkin bir şekilde kontrol edebilecek bir konuma geliyor. Bu, Petrol Ofisi'nin kısa vadeli bir ticari hamleden çok, stratejik bir karar olarak değerlendirilmesine neden oluyor. Sektörde orta ölçekli iki yerel akaryakıt dağıtım şirketinin daha pazarlık masasında olduğu ve bunlardan birinin Rus bir şirketle, diğerinin ise yerli bir zincirle görüşme halinde olduğu belirtiliyor. Bu görüşmelerin satışla sonuçlanması beklentisi yüksek.