Pfizer-BioNTech aşısı randevularına ilişkin yeni açıklama!

Sağlık Bakanlığı, Pfizer-BioNTech aşısının ikinci dozu için önceden alınan randevuların ertelenmediğini duyurdu. 

Sağlık 29.04.2021 - 10:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Pfizer-BioNTech aşısı randevularına yönelik dün önemli bir açıklama yapılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer-BioNTech aşısında iki doz arasında 6-8 hafta bulunmasına yönelik karar alındığını bildirmişti. Bu durum daha önceden ikinci doz için randevu alan vatandaşlar arasında endişeye neden olmuştu. Sağlık Bakanlığı tarafından bu konuda yeni bir açıklama yapıldı. 

Açıklamada, Pfizer-BioNTech aşısının ikinci dozu için önceden alınan randevuların ertelenmediği bildirildi. Yani şu ana kadar Pfizer-BioNTech aşısının ikinci dozu için alınan randevular geçerli olacak. Fakat bundan sonraki süreçte Pfizer-BioNTech aşısının birinci dozunu yaptıran kişiler, 6-8 hafta bekledikten sonra ikinci dozu yaptırabilecek. 

Pfizer-BionTech aşısının koruma oranı

Pfizer-BionTech aşısının koruma oranı, en son yüzde 91,93 olarak güncellendi. Güney Afrika mutasyonuna karşı bu aşının yüzde 100 koruyuculuğa sahip olduğu ifade edildi. 

Pfizer-BionTech aşısının saklama koşulları

Pfizer-BionTech aşısı -80 derecede saklanabiliyor. Söz konusu aşı, kuru buzların yer aldığı kolilerde oda sıcaklığı altında 5-15 gün boyunca muhafaza edilebiliyor. -20 derecede ise 14 gün boyunca bekletilebiliyor. Pfizer-BioNTech aşılarının farklı şehirlere dağıtımı sırasında hem özel koliler hem de sıcaklık kayıt cihazları kullanılıyor. 

Ne olmuştu?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin Haziran ayında 30 milyon dozdan fazla Pfizer-BionTech aşısına sahip olacağını söylemişti. Pfizer-BionTech aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşmede bulunduğunu ifade eden Koca, söz konusu aşıda iki doz arasında bulunan sürenin 6-8 haftaya çıkarılmasına yönelik karar alındığını dile getirmişti. 

Koca, Çin'den ithal edilen Sinovac aşısında bazen sevkiyat konusunda aksaklık yaşandığına dikkat çekerek, yine de kapasitenin artış göstermesiyle beraber Türkiye'nin teslim aldığı doz sayısının da artacağını söylemişti. Öte yandan, Koca, Türkiye'nin diğer aşı üreticileriyle de görüşmeleri sürdürdüğünü eklemişti. 

Yerli koronavirüs aşısına yönelik Faz-2 çalışmalarının sona erdiğini ifade eden Koca, kısa bir süre içerisinde Faz-3 çalışmalarına yönelik hazırlıklara geçileceğini dile getirmişti. Koca, ikinci inaktif aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarının Ankara Şehir Hastanesi'nde başladığını kaydederek, ilk gönüllülerin aşılandığını belirtmişti. Virüs benzeri parçacık aşısında da ilk gönüllülerin aşılandığına dikkat çeken Koca, Mayıs ayının bitiminde söz konusu aşıya yönelik Faz-2 çalışmalarına geçilebileceğini kaydetmişti. Koca, burundan sprey olarak uygulanan aşı adayına yönelik Faz-1 çalışmaları için araştırma ürününün üretildiğini ve testlerin yapılmasının ardından söz konusu çalışmalara geçileceğini duyurmuştu. Adenövirüs temelli vektör aşı adayının da üretildiğini duyuran Koca, bu aşıda da Faz-1 çalışmalarına gelindiğini ifade etmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@