Pfizer/BioNTech aşıları sahte çıktı!

Polonya ve Meksika'da Pfizer/BioNTech aşılarının sahte çıktığı bildirildi. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), söz konusu aşıların kamu sağlığı bakımından büyük bir tehlike yaratabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Sağlık 23.04.2021 - 08:07 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Polonya ve Meksika'da sahte Pfizer/BioNTech aşısı krizi çıktı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Pfizer isimli ilaç şirketi, Meksika'da ele geçirilen aşılara sahte etiketler yerleştirildiğinin fark edildiğini bildirdi. Açıklamaya göre, Polonya'da ele geçirilen aşıların ise kırışıklık karşıtı bir formüle sahip olduğu tespit edildi. 

"Dağıtılmamalı"

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), Polonya ve Meksika'da bulunan sahte aşıların, kamu sağlığı bakımından büyük bir tehlike yarattığını kaydetti. Sahte aşıların derhal belirlenmesi gerektiğini ifade eden DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), söz konusu aşıların dağıtılmasının engellenmesi gerektiğini bildirdi. Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, sahte Pfizer/BioNTech aşılarının dağıtılmasının imkânsız olduğunu ifade etti. 

Sahte aşı yapılan kişi sayısı 80 oldu

Hem Polonya'da hem de Meksika'da yürütülen soruşturmalar kapsamında sahte Pfizer/BioNTech aşıları bulundu. Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, Meksika'da bulunan bir klinikte 80 kişiye sahte Pfizer/BioNTech aşısının uygulandığı bildirildi. Nuevo Leon Sağlık Bakanı Dr. Manuel de la O, sahte koronavirüs aşılarının kişilere fiziksel anlamda herhangi bir zarar vermediğini söyledi. Aşı şişelerinin uzun yolculuklarda veya plajlarda kullanılan dondurucularda muhafaza edildiğini belirten Dr. Manuel de la O, söz konusu aşıların hem paketlemelerinin hem de üstlerinde yer alan ibarelerin yanlış olduğunu söyledi.

Dr. Manuel de la O, aşıların son kullanma tarihlerinin de doğru olmadığını belirterek, konuya yönelik soruşturmanın sürdüğünü ve 6 kişinin gözaltında olduğunu kaydetti. Söz konusu yetkili, insanlara enjekte edilen şeyin "saf su" olduğunu aktardı. Haberde, aşılardaki formülün herhangi bir yan etkiye sahip olmadığına dikkat çekilerek, yine de söz konusu aşıların koronavirüse karşı etkili olmadığı aktarıldı. 

Doz başına 2 bin 500 dolar!

Konuya ilişkin bir açıklama da Meksikalı yetkili Hugo Lopez-Gatell'den geldi. Hugo Lopez-Gatell, sahte aşıların internet üzerinden doz başına 2 bin 500 dolara varan ücretlerle satıldığını söyledi. Meksika'da sahte aşılara yönelik soruşturma dâhilinde birkaç kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polonya'da bir kişinin konutunda sahte aşıların ele geçirildiği belirtilirken, söz konusu aşıların şu ana kadar hiçbir vatandaşa uygulanmadığı ifade edildi. Aşı şişelerinin şekli nedeniyle sahte olduklarının anlaşıldığına dikkat çekildi. Pfizer isimli ilaç şirketinin Groton'da bulunan fabrikasında çeşitli incelemeler yapıldı. Aşı şişelerinde hyalüronik asit kullanıldığı belirlendi. Bunun genel olarak cilt bakım ürünlerinde kullanıldığı biliniyor. 

Dolandırıcılık arttı

Pfizer isimli ilaç şirketinden Lev Kubiak, aşılara yönelik global talebin arttığını vurgulayarak, bu nedenle dolandırıcılık vakalarının da artış gösterdiğini kaydetti. Kısıtlı sayıda üretim yapabildiklerini belirten Kubiak, zamanla üretimi artıracaklarını ancak sahtekârların mevcut süreci fırsata çevirmeye çalıştıklarını söyledi. 

Uzmanlar, koronavirüs aşılarına ilişkin reklamların derin internette ciddi derecede arttığını dile getirmişti. Interpol tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika ve Çin'de sahte koronavirüs aşısı üreten yerlere yönelik baskın gerçekleştirildiği bildirilmişti. Rusya'dan Meksika'ya yollanan 6 bin doz aşıya ilişkin tahkikatın da sürdüğü belirtilmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@