İzmir’de Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto eden kadınlar hakkında açılan davada Meryem Yıldırım'a hapis cezası verildiğiöğrenildi.

Cumhuriyet’e konuşan Yıldırım ise, “Pınarın katiline tahrik indirimi uygulanırken, Pınar’ı savunan kadınlar cezalandırılmak isteniyor” dedi.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i (27) boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme’ suçundan yargılandığı davada çıkan karar kamuoyu vicdanını yaralarıken, mahkemenin haksız tahrik indirimi birçok kanalda protesto edilmişti.

Bugün Günlerden "Kemal Sunal" Özlemi İse Her Gün! Kemal Sunal'ın Kendi Açıklamaları Ve Hayatımıza Damga Vuranları! Bugün Günlerden "Kemal Sunal" Özlemi İse Her Gün! Kemal Sunal'ın Kendi Açıklamaları Ve Hayatımıza Damga Vuranları!

Duruşmada tutuksuz aile üyelerinin ise beraati halen tartışılmaya devam ediliyor.

İzmir'de Pınar Gültekin için yürümek isteyen kadınlara polis şiddeti - Evrensel

Pınar Gültekin’in katledilmesi kararları ardından tüm Türkiye’de kadınlar sokağa çıkarak  ‘Pınar Gültekin için Adalet İstiyoruz’ şiarıyla eylemler düzenlemiş, 21 Temmuz 2020’de İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etmiş, 15 kadın gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 12 kadın hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla dava açıldı ve 21 Haziran tarihinde İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 11 kadın hakkında beraat kararı verildi. Ancak Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Meryem Yıldırım'a 5 ay hapis cezası verildi ve ceza ertelendi.

Kadınlar, Pınar Gültekin için sokakta

Konuya ilişkin Cumhuriyet.com.tr’ye konuşan Yıldırım ise,  “Erkek adalet/erkek devlet bugün kadınların aleyhinde kararlar vererek, kadın mücadelesine bu ve bunun gibi biçimlerle saldırarak bir egemenlik ve korku yaratıyor. Böylece erkek egemen kapitalist sömürü düzenini sürdürmektedir” dedi.