Pirinç suyu yüzyıllardır güçlü bir doğal saç kremi olarak kullanılmıştır. Ve her zamanki gibi günümüzde de etkili olmaya devam ediyor! Peki, pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyu ayda kaç cm saç uzatır? Pirinç suyu ile doğal saç uzatma yöntemleri haberimizde…

Pirinci yıkayarak pişirmenin sayısız faydası olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik sadece bu kadar da değil… Pirinci yıkadığınız suyun da hem saç hem de cilt için çok sayıda faydası var. Pirinci durulamak, birçok kişinin özellikle saç üzerinde kullanıldığında güçlü güzellik faydalarına sahip olduğuna inandığı pirinç suyunun (aynı zamanda fermente pirinç suyunun) yapımında çok önemli bir adımdır. Bu yüzden bugün, bu yazıda pirinç suyunun saçlarınız için kullanımını keşfedeceğiz. Hazır olduğunuzda, pirinç suyunun saçınıza nasıl fayda sağlayabileceğini, nasıl yapılacağını ve onu iyi bir şekilde kullanmanın üç farklı yolunu öğreneceksiniz!

Pirinç Suyu Nedir?

Pirinç suyu yapmak için pirinci kısa bir süre suda bekletmeniz yeterlidir. Pirinç ıslanırken suyu nişastalar ve amino asitler, E vitamini, B vitaminleri, mineraller ve antioksidanlar gibi besinlerle besler. Pirinç suyundaki nişastalar ve besinler hem saç hem de cilt için oldukça besleyici olabilir ve bu şekilde şaşırtıcı derecede uzun süredir kullanılmaktadır! Japonya'daki Heian döneminde (MS 794 - 1185), saraylı kadınlar, parlak, yere kadar uzanan saçlarını güçlendirmek ve korumak için pirinç suyu kullandılar.

pirinc-suyu-ile-dogal-sac-uzatma-pirinc-suyu-sac-uzatir-mi-3

Pirinç Suyunun Saç İçin Faydaları

Pirinç suyu, saça faydalı vitaminler, mineraller ve amino asitler sağlamanın yanı sıra, saç telleri arasındaki yüzey sürtünmesini azaltmaya ve saç elastikiyetini artırmaya yardımcı olabilecek bir karbonhidrat olan inositol içerir. Bunu, saç gövdesi üzerinde ince, nişastalı bir kaplama bırakarak yapar, bu da ek vücut ve parlaklık sağlarken aynı zamanda kabarmayı kontrol etmeye yardımcı olur.

Bu nedenlerden dolayı pirinç suyunun faydaları özellikle mat, kuru veya kırılgan saç tipine sahip olanlar için fark edilebilir. Saç bakımı için pirinç suyu kullananlar, daha az karışıklık, daha yumuşak ve daha az kıvırcık saçlar, daha parlak saçlar, daha güçlü saçlar, daha az kırılma ve hatta saç büyümesi ve saç dökülmesinin azalması dahil olmak üzere bir dizi saç faydası yaşadıklarını iddia ediyorlar!

Peki ya Fermente Pirinç Suyu?

Pek çok insan fermente pirinç suyunun standart maddelerden daha faydalı etkileri olduğuna inanıyo. Pirinç suyunun bir süre oturmasına izin verildiğinde, fermantasyon işlemi pH seviyesini saçınızın ve saç derinizin doğal pH'ına yaklaştırır ve bunun saç büyümesini ve saç derisi sağlığını olumlu yönde etkilediği düşünülür. Artık tüm bu yaygaranın ne hakkında olduğunu bildiğinize göre, nasıl yapıldığını görmenin zamanı geldi! İşte kendi fermente pirinç suyunu evde nasıl yapabileceğiniz.

Fermente Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

İçindekiler:

1/2 su bardağı organik pirinç, herhangi bir çeşit

2 su bardağı su

Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu! Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu!

Talimatlar:

Tahılların yüzeyine yapışmış olabilecek kir veya yabancı maddeleri durulamak için pirinci soğuk akan su altında durulayarak başlayın.

Ardından, yıkanmış pirinci bir kaseye koyun ve suyu ekleyin. Pirinci kasenin etrafında birkaç kez döndürün, ardından 15-30 dakika bekletin.

Pirinci nişastalı sudan süzmek için ince bir elek kullanın ve pirinci bir kenara koyun. Bu noktada pirinç suyunuzu ister olduğu gibi tutabilir isterseniz de fermente edebilirsiniz.

Pirinç suyunuzu fermente etmek için kabı gevşek bir şekilde kapatın ve oda sıcaklığında en az 4-5 saat veya en fazla 2 gün bekletin. (Bundan daha uzun sürerse çok nahoş kokmaya başlar!)

Fermente etmiş olsanız da olmasanız da, bitmiş pirinç suyunu hava geçirmez bir kapta buzdolabınızda bir hafta kadar saklayacak şekilde saklayın.

pirinc-suyu-ile-dogal-sac-uzatma-pirinc-suyu-sac-uzatir-mi

Pirinç Suyu Saç Bakımında Kullanmanın 3 Yolu

1. Saç Durulama

Pirinç suyuyla durulamak, saçınıza parlaklık katmanın ve saçınızı güçlü ve sağlıklı tutmanın süper basit bir yoludur. Saçınızı her zamanki gibi şampuanlayıp yumuşattıktan sonra, bol miktarda pirinç suyunu saçınıza dökün ve saç derinize nazikçe masaj yapın, ardından suyla iyice durulayın.

Daha güçlü, daha sağlıklı kilitler için bu pirinç suyu saç durulamayı haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

2. Saç Kremi

Saçınızı şekillendirmek için pirinç suyu da kullanabilirsiniz. Şampuanladıktan sonra, saçınıza birkaç damla biberiye esansiyel yağı veya lavanta esansiyel yağı ile birlikte pirinç suyu uygulayın.

Pirinç suyunun ve uçucu yağların 10 dakika saçınızda kalmasına izin verin, ardından daha pürüzsüz, daha parlak saçlar için soğuk suyla durulayın.

3. Besleyici Tedavi

Ciddi bir TLC gerektiren hasarlı saçlarınız varsa, besleyici bir saç bakımı olarak pirinç suyunu kullanmayı deneyin. Saçınızı her zamanki gibi şampuanlayıp şekillendirdikten sonra, saç derinizi örtmeye özellikle dikkat ederek saçınızın üzerine pirinç suyu dökün.

Saçınızı bir duş başlığıyla örtün ve saç derinize, saçınızın uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olabilecek tüm bu faydalı besinleri emmesi için zaman tanımak için 15-30 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı temiz su ile iyice durulayın.