Plant A Tree Co Dolandırıcı Mı? Instagram Save A Dog Bağışları Sahte Çıktı!

Instagram'da bugün gündem olan Çin'in Yulin festivali denilen işkencesine dair yapılan Save A Dog gönderileri dolandırıcı mı çıktı? Plant A Tree Co sahte mi?

Gündem 11.06.2021 - 23:10 11.06.2021 - 23:45 Ece Sahan

Instagram'da bugün herkes tarafından paylaşılan Çin'deki tüm dünyada tepki gören Yulin festivali için Save A Dog gönderileri yapıldı. Ancak o gönderinin kaynağı e-ticaret sitesi çıktı. Peki bağışlar gerçek mi?

Sosyal medyada bugün işkenceleri, kontrolsüz üremeleri, pislikleri ve Koronavirüs'e neden olan canlı hayvan pazarları ile ünlü olan Çin'in köpekelere akıl almaz işkencelerin yapıldığı ve adına festival dedikleri Yulin festivaline tepki için Plant A Tree Co kaynaklı bir bağış gönderisi paylaşıldı. 

Paylaşılan bu gönderinin kaynağında ki site dolandırıcı iddiaları ortaya atıldı. Peki gerçek mi yoksa dolandırcılar mı?

Öğrenilene göre Plant A Tree Co adlı site bir e-ticaret sitesi. Bileklikler, bilezikler satan site tüm dünyada tepki çeken yardım olaylarında dair bağışlar toplaması ile meşhur. Ancak site hakkında dolandırıcı ve fake iddiaları az değil. Kullanıcılar bağışlara dair ortada makbuz göremediklerini ve sitenin herhangi bir sivil toplum ile iligli olmadığını ortaya çıktı. 

Plant A Tree Co adlı site ilk olarak siteden alınan her ürün için bir fidan dikdiklerini iddia etmiş ancak bunun imkansız olduğu ve ortada bir kanıtı olmadığı iddia edilmişti. Plant A Tree Co adlı site ise hakkındaki haberlere bir instagram gönderisi ise sadece yalanlama yapmış bir kanıt sunmamışlardı.

Edinilen bilgiler Plant A Tree Co adlı sitenin bu hayır işleri reklamı ile büyük bir takipçi avı yapmaya çalışması yönünde. Plant A Tree Co adlı site ilk olarak ağaç dikme gönderisi ile milyonlarca takipçi kazanmış ve dikkatleri üzerine çekmişti.

Plant A Tree Co adlı site daha önce de Avustrulaya'da çıkan yangında zarar gören doğaya, hayvanalra  ve insanlara bağış için yine böyle bir gönderi ile adlarından söz ettirlmişlerdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@