Lgbti pride onur haftası nedir? Onur yürüyüşü ne zaman? Türkiye'de Onur Haftası nerede ne zaman kutlanacak? Onur yürüyüşü nerede gerçekleştirilecek?

LGBT bireylerin düzenledikleri Onur Yürüyüşü zamanı yaklaştı! Peki Onur yürüyüşü pride haftası ne zaman?

Dünya genelinde kutlanan ve her yıl Haziran ayının sonlarında gerçekleşen LGBTİ bireyler ile LGBTİ'ye destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş zamanı geldi.

Pride yürüyüşü LGBTİ onur yürüyüşü, gey lezbiyen onur yürüyüşü gibi tanımlamalarla biliniyor. Yürüyüşte etkinlikler gerçekleştirilirken bazı durumlar tartışma konusu olabiliyor.

Peki bu pride onur yürüyüşü ne zaman nasıl ortaya çıktı?

ONUR YÜRÜYÜŞÜ TARİHÇESİ!

Onur yürüyüşü Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştiriliyor.

1969 yılında Stonewall Inn adlı barda şiddet ve ayrımcılığa karşı artık daha fazla dayanamayan eşcinseller ayaklanmıştı ve kendilerine baskı kuran polisi bara hapsetmişti. O günden itibaren 4 gün boyunca sokaklarda çatışma çıkmış ve eylemler yapılmıştı.

Bu tarih daha sonra LGBTİ mücadelenin dönüm noktası olmuş ve her yıl kutlanmaya başlanmıştır. Onur yürüşü denmesindeki sebep varoluşundan utanmamaktır.

Türkiye'de Onur Haftası ilk kez 1993 yılında Cinsel Özgürlük Haftası adı ile kutlanmak istenmişti ancak dönemin İstanbul valiliği izin vermemişti. O yıl yurt dışı konuklarda sınırdışı edilmişti.

Sınırdışı edilen konuklar sonrası LGBTİ mücadele başlamış ve bir hafta boyunca LGBTİ ile ilgili paneller düzenlenmiş filmler gösterilmişti.

2007 yılından itibaren her sene de Onur haftası pek çok mekanda gerçekleştirilmektedir.

Acun Yine Yaptı Yapacağını! Dev Kadro İle Bir Efsaneye Yine Acun Ilıcalı İmza Attı! Acun Yine Yaptı Yapacağını! Dev Kadro İle Bir Efsaneye Yine Acun Ilıcalı İmza Attı!

2002 seçimlerinden önce Recep Tayyip Erdoğan'da konuyla ilgili olarak "Eşcinsellerin yasal güvence altına alınması şart" konuşması yapmıştı. 

Ancak sosyal medyada LGBT yürüyüşlerinde ortaya çıkan bazı görüntüler tartışma konusu olmauya devam ediyor. Dünya genelinde de çocukların bu konuda istismar edilmesi bazı tartışmalara neden olmaya devam ediyor.