Sigorta primlerinin düşmesiyle birlikte erken emeklilik sinyali verildi. Bağ-Kur emeklileri, maaşlarını almak için gün saymaya başladı. Bakanlık onayıyla kaç milyon kişi erken emekli olacak? 1800 prim günü neredeyse 5 yıla tekabül ediyor.

PTT Üzerinden Yapılacak Yardım Parası Ödemeleri: Dar Gelirli Vatandaşlara Devlet Desteği Yolda! PTT Üzerinden Yapılacak Yardım Parası Ödemeleri: Dar Gelirli Vatandaşlara Devlet Desteği Yolda!

1999 2008 tarihleri arasında çalışanlar ne zaman emekli olacağını sorguluyor. Sigorta primlerindeki gelişmeye bakacak olursak 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunulacak. Bağ-Kur primi yatıranlar maaşlarını almaya yakın.  Sosyal güvenlik sisteminde önemli bir değişiklik geliyor. Bağ-Kur'lu esnaf ve işçiler için prim gün sayısı 9.000'den 7.200'e düşürüldü. Bu, SSK'lılarla aynı süreyi ifade ediyor ve böylece pek çok küçük esnaf emeklilik hakkı kazanacak. Özellikle bakkal, kuaför ve berber gibi meslek grupları bu değişiklikten etkilenecek.

Yeni Düzenlemede Aranan Şartlar Nedir?

Bu yasal düzenleme, 8 Eylül 1999 öncesinde işe başlamış Bağ-Kur'lu erkekler için de geçerli. Eğer 7.200 prim gününü tamamlamışlarsa, emeklilik hakları doğacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu düzenlemenin 5 yıl öncesinden emekli olma hakkı sağlayacağını belirtti.

bag-kur-ve-sgkdan-emekli-olanlara-5-bin-tl-odeme-yapilacak-emekliye-maas-zammina-ek-odeme-geliyor1

1 Milyon Bağ-Kur'lu İçin Geçerli!

Ancak bu değişiklik tüm Bağ-Kur'lular için geçerli olmayacak. Yapılan düzenleme özellikle küçük esnafları hedef alıyor. Büyük işletme sahipleri bu düzenlemelerden yararlanamayacak. Daha önce, 2008'de yapılan bir sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurlar için emeklilikte gerekli ödeme gün sayısı 7.200 olarak belirlenmişti. Fakat Bağ-Kur'lular için bu süre 9.000 gün olarak belirlenmişti. Bu durum, Bağ-Kur'luların daha uzun süre prim ödemesi gerektiği anlamına geliyordu. 

10 veya Daha Az Çalışanlı İş Yerlerine Üzücü Haber!

Bu son değişiklikle, yaklaşık 3 milyon esnaf arasından 1 milyonunun yararlanması bekleniyor. Özellikle 10 ve altı çalışanı olan iş yerleri bu indirimden yararlanacak, ancak isteğe bağlı sigortalı olanlar bu indirimden faydalanamayacak.