Prof. Ceyhan: 6 aylık bağışıklık ortadan kalktı!

İngiliz mutasyonunun Türkiye'deki hakim virüs türü haline gelmesinin ardından birçok bilgilerini güncellemeleri gerektiğini aktaran Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastalığı atlattıktan sonra 6 ay boyunca bağışık hale geleceğini düşünenlerin feci halde yanıldığı

Sağlık 24.04.2021 - 13:38 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Koronavirüs salgını döneminde yaptığı açıklamalarla tanınan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastalığı atlatanların durumlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hastalık geçiren kişilerin 6-7 ay boyunca tamamen bağışık hale geldiğini zannetmenin yanlış bir düşünce olduğuna değinen Ceyhan, "Hastalığı geçirdim baka bir şey olmaz demeyin, düşündüğünüz kadar bağışıklı hale gelmiyorsunuz" diyerek uyarıda bulundu. 

"Taburcu ettiğimiz hastalar 2 ay sonra geri geldi"

Görev yaptığı Hacettepe Tıp Fakültesi hastanesine yatırılan bazı hastaların 3'üncü defa koronavirüse yakalandığını hatırlatan Ceyhan, "Bir zamanlar kesin emin olduğumuz bazı şeylerden mutasyonlar yüzünden şüpheye düştük" ifadelerini kullandı. İngiliz mutasyonunun ülkedeki hakim virüs haline gelmesinin ardından bilgilerini güncellemek zorunda kaldıklarına değinen Ceyhan, hastalığı geçirdikten sonraki 6 aylık korunma süresinin ortadan kalktığını belirtti. Hastalığı geçiren bazı hastalarının 2 ay sonra yeniden hastaneye yatırıldığını aktaran Ceyhan, bu durum karşısında tetikte kalmak gerektiğini dile getirdi.

"Bu yüzden Hindistan'da vaka sayıları patladı"

Mutasyondan önce insanların bir kısmının aşıyla bir kısmının da hastalıkta bağışık hale geleceğini düşündüklerini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyonun ardından bu planı rafa kaldırdıklarını söyledi.

Bu planı uygulamaya çalışan Hindistan'da vaka sayılarının patlama yaptığını hatırlatan Ceyhan, mutasyonların sürü bağışıklığının önüne geçtiğini ifade etti. Bu nedenle salgını bitirmek için hızlıca aşılama yapılması gerektiğini aktaran Ceyhan, aşı yaptırma konusunda kararsız olan insanların kafalarındaki şüphelerin giderilmesi gerektiğini söyledi. 

"Aşılama hızımız çok düşük"

İnsanların kurallara umdukları kadar uymadıklarını aktaran Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılama hızının her geçen hafta düşmesinin kötü haber olduğunu kaydetti. Gelinen noktada günde ortalama 30 bin kişinin aşılandığını aktaran Ceyhan, bu hızın artırılması gerektiğini, aksi takdirde Türkiye'de sürü bağışıklığının kazanılmasının yıllar alacağını sözlerine ekledi. Önlemlerin gevşetilmesinin yapılacak en kötü şey olacağını vurgulayan Ceyhan, toplumun en az yüzde 70'inin aşılanması gerektiğini ifade etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@