Prof. Dr. Ceyhan: "Biraz aşı yapıldı, vakalar da azalır" düşüncesi yanlış!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılama kampanyasında yüzde 70-75 seviyesine ulaşıldığında sonuç alınabileceğini belirterek, "Biraz aşı yapıldı, vakalar da azalır" düşüncesinin yanlış olduğunu dile getirdi.  

Sağlık 21.04.2021 - 15:44 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs aşılarını eleştiren vatandaşlara tepki gösterdi. Prof. Dr. Ceyhan, sosyal medya platformlarında cahilce paylaşımlar yapıldığını belirterek, bu paylaşımları yapanların yanlış değerlendirmelerde bulunduklarını, kötü niyetli olduklarını ve istatistik bilimine başvurmadıklarını dile getirdi. Aşı karşıtlarının paylaşımlarına alışıldığını ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, tümüyle yanlış bir kurgulamanın yapıldığını söyledi. 

"Yüzde 10'una yapılmadı"

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye'de aşılama kampanyasının başladığını ancak nüfusun yüzde 10'una bile henüz iki doz aşı yapılmadığını kaydetti. Aşılama kampanyasında yüzde 70-75 seviyesine ulaşıldığında sonuç alınabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, "Biraz aşı yapıldı, vakalar da azalır" düşüncesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, tedbirlerin artırılmasına rağmen vaka sayılarının neden hala yüksek olduğunu sorgulayanlara da yanıt verdi. Bunun yeterli düzeyde tedbir alınıp alınmadığına bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, "Hiç tedbir alınmaması ve aşılama programının başlatılmaması durumunda vaka sayılarında daha ciddi bir artış görülecekti." diye konuştu. 

"Aşılamaya rağmen tedbirlere devam ettiler"

İsrail, Yeni Zelanda ve Avustralya'yı örnek gören Prof. Dr. Ceyhan, söz konusu ülkelerin hem aşılama programını başarılı bir şekilde yürüttüklerini hem de aşılamada belirli bir seviyeye ulaşana dek tedbirlere devam ettiklerini ve hatta daha da sert tedbirler aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, bu ülkelerin aşılama programında hedeflenen düzeye ulaştıktan ve vaka sayılarını ciddi derecede azalttıktan sonra önlemleri esnetmeye başladıklarını belirtti. 

"Can kayıpları günlük değerlendirilemez"

Günlük can kayıplarının günlük vaka sayıları ile herhangi bir ilgisi olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, ölüm hızının bu şekilde hesaplanamayacağını aktardı. Prof. Dr. Ceyhan, bir ay önce teşhis konan kişinin şimdi yaşamını yitirmiş olabileceğini belirterek, can kayıplarının diğer ülkelerle kıyaslanmasının da yanlış olduğunu dile getirdi. Bunu "koronavirüs ölümü" olarak nitelendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, bir ay içerisinde can kayıplarının hangi oranda arttığına bakılması gerektiğini, söz konusu can kayıplarının günlük olarak değerlendirilmesinin çok yanlış olduğunu söyledi. 

"Vakalarda düşüş beklenemez"

Vaka eğrilerinin hiçbir şekilde dümdüz seyretmediğini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, söz konusu eğrilerde dalgalanma yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, şu anda nüfusun yüzde 10'una bile iki doz aşının vurulmadığı düşünüldüğünde vaka sayılarında düşüş beklenemeyeceğini ekledi. 

Türkiye aşılama tablosu

Türkiye'de şu ana kadar 20 milyon 550 binden fazla aşı yapıldı. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 12 milyon 650 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 7 milyon 900 bini aştı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@