Prof. Dr. Ceyhan: Koronayı atlattıktan iki ay sonra yeniden enfekte olan var!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsü atlattıktan iki ay sonra yeniden enfekte olan ve hastaneye kaldırılan hastaların bulunduğuna dikkat çekerek, hiç kimsenin kendine bu konuda güvenmemesi gerektiğini söyledi. 

Sağlık 24.04.2021 - 13:30 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsün beklenen seviyede bağışıklık getirmediğine dikkat çekti. Koronavirüsü atlatanların kendilerine yine de güvenmemeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, 3 kez koronavirüsle enfekte olan hastaların bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, mutasyonlu koronavirüs nedeniyle artık bazı konulara şüpheyle yaklaştıklarını belirterek, bu konulardan birinin de "koronavirüsü geçiren kişinin 6 ay boyunca" korunması olduğunu söyledi.

"Aşı ile önlemlerin beraber yürütülmesi şart"

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde koronavirüsü atlattıktan iki ay sonra yeniden enfekte olan hastaların bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, nüfusun bir ölümünün koronavirüsle bağışıklık kazanması, bir bölümünün de aşılanması şeklindeki planların yanlış olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, Hindistan'ın aynı şeyi yaptığını ve söz konusu ülkede vaka sayılarının patlak verdiğini kaydetti. Aşı ile önlemlerin beraber yürütülmesinin şart olduğunu aktaran Prof. Dr. Ceyhan, aksi takdirde vaka sayılarının düşmesinin imkânsız olacağını söyledi.

"Mutasyonlu koronavirüsle enfekte olanlar daha erken hastalanıyor"

Prof. Dr. Ceyhan, mutasyonlu koronavirüsle enfekte olan kişilerin daha erken hastalandığına dikkat çekerek, aşılamanın daha hızlı bir şekilde yürütülmesinin gerekli olacağını ifade etti. İnsanların tedbirlere ne kadar riayet ettiklerinin önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, bu konuda olumlu bir tablonun şu anda mevcut olmadığını kaydetti. Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüse karşı yürütülen aşılama kampanyasının ilk başlarda çok iyi olduğunu ifade ederek, şu anda günlük aşılamanın 30 binlere kadar gerilediğini söyledi.

"Böyle giderse aşılama senelerce sürer"

Böyle giderse aşılama kampanyasında beklenen seviyeye ulaşılmasının senelerce süreceğini aktaran Prof. Dr. Ceyhan, aşı konusunda kararsızlık yaşanmasının zaten beklendiğini ancak bu konuda önlemlerin daha önce alınmış olması gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, vaka sayılarının düşmesi üzerine tedbirlere son verilmesi ya da vatandaşların tedbirlere eskisi kadar dikkat etmemesi durumunda Türkiye'de de ciddi bir patlama gerçekleşebileceğini söyledi. Bu tarz yaklaşımların tehlikeyi artıracağını belirten Prof. Dr. Ceyhan, bir gün içerisinde toplam 30 bin aşılama yapılması halinde aşılamanın etkisinin görülemeyeceğini dile getirdi.

"Yüzde 70-75'i aşılanmalı"

Prof. Dr. Ceyhan, daha sert tedbirlerin hayata geçirilmesi ve insanların söz konusu tedbirlere daha ciddi bir şekilde riayet etmeleri gerektiğini söyledi. Tünelin ucunda ışığın göründüğünü ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, nüfusun yüzde 70-75'nin aşılanması durumunda koronavirüsten daha hızlı bir şekilde kurtarmanın mümkün olacağını belirtti. 

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye'de son bir günde 49 bin 438 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 343 can kaybı gerçekleşti. Hasta sayısı ise 3 bin 89 olarak açıklandı. Kısmi kapanmanın etkisiyle vaka sayılarında düşüş başladı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@