Prof. Dr. Ceyhan: Sigara kullananlarda koronanın etkisi 32 kat daha fazla!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sigara kullanan kişilerde koronavirüsün etkisinin 32 kat daha fazla olduğunu söyledi. 

Sağlık 23.04.2021 - 10:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs nedeniyle kalp-damar rahatsızlıklarının tetiklendiğini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, damarlarda pıhtılaşmanın koronavirüs nedeniyle artış gösterdiğine dikkat çekti. 

Sigara kullanan kişiler entübe olmuyor mu?

Prof. Dr. Ceyhan, sigara kullanan kişilerin entübe olmadığına dair iddialara yanıt verdi. Bu bilginin tamamen gerçek dışı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, sigara kullanan kişilerde koronavirüsün etkisinin 32 kat daha fazla olduğunu belirtti. 

"İlk üç aydan sonra aşı yaptırabilirler"

Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüs aşısının uygulanmasının ardından ilk 4 saatin çok kritik olduğunu dile getirdi. Hamilelerin ilk üç aydan sonra koronavirüs aşılarını yaptırabileceklerini aktaran Prof. Dr. Ceyhan, ilaçların doktorların tavsiyeleri doğrultusunda kullanılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, kortizonlu ilaçların başarılı bir şekilde kullanılabildiğini ifade etti. 

"Antikorunuza sakın güvenmeyin"

Koronavirüse yakalanıp atlatan kişilere antikor seviyelerine asla güvenmemeleri için uyarıda bulunan Prof. Dr. Ceyhan, antikor testlerinin hastanelere sadece yük getirdiğini belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, Pfizer-BioNTech aşısının tek dozunun yeterli olacağına dair iddialara verdiği yanıtta, tek doz aşıyı asla doğru bulmadığını ifade etti. 

"Karın ağrısı olursa kesinlikle doktora gidin"

Türkiye'de de etkisini gösteren mutasyonlu koronavirüse değinen Prof. Dr. Ceyhan, çocuk hastaların sayıca artış gösterdiğini dile getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarda deri döküntüsü veya karın ağrısı tespit edilmesi durumunda kesinlikle doktora gidilmesini önerdi. 

Koca: Vaka artışında mutasyonların etkisi var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, hafta başından beri Türkiye'de vaka artış hızında azalma görüldüğünü ve ilerleyen süreçte de azalmanın devam etmesinin beklendiğini söylemişti. Koca, vaka sayılarında beklenen azalmanın kaydedilmemesi durumunda önlemlerin artırılacağını belirterek, vaka artış hızında mutasyonların etkili olduğunu dile getirmişti. Türkiye'de en fazla İngiltere mutasyonunun görüldüğünü ifade eden Koca, belirti göstermeyen vakaların bütün vakalara oranında herhangi bir değişim yaşanmadığını söylemişti. 

"Sputnik V kullanılacak"

Ramazan ayında vatandaşların iftarın ardından koronavirüs aşılarını yaptırabileceklerini belirten Koca, Türkiye'de şu anda Sinovac ve Pfizer/BioNTech aşılarının aktif şekilde kullanıldığını ve kısa süre içerisinde Sputnik V aşısının kullanımına başlanacağını duyurmuştu.

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye'de son bir günde 54 bin 791 vaka tespit edilirken, iyileşen kişi sayısı 65 bin 593 oldu. Türkiye'de son bir günde koronavirüs kaynaklı 354 ölüm gerçekleşti. Hasta sayısı ise 3 bin 128 olarak açıklandı. Erişkin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 69,1 olduğu ifade edilirken, ventilatör doluluk oranının ise yüzde 35,7 olduğu bildirildi. Yatak doluluk oranının da yüzde 56,3 olduğu aktarıldı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@