Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'daki ilçeler hakkında yorumunu yaptı. Deprem konusunda uzmanlaşan isim, olası bir depremde hangi ilçelerde daha fazla yıkım olabileceğini ifade etti. İşte İstanbul depremi olması durumunda depremin büyüklüğüne dair beklentiler...

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Prof. Dr. Naci Görür, katılmış olduğu programda önemli açıklamalar yaptı. Uzman isimden gelen açıklamada ise olası bir İstanbul depreminde hangi ilçelerin daha fazla etkileneceği üzerindeydi. Sağlam bir yapıya sahip olan ilçeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Naci Görür'den İstanbul Depremi İçin Uyardı!

Prof Dr Naci Görür, İstanbul'da deprem olması durumunda şiddetinin 7.6'ya kadar çıkabileceğini  belirtti. Minimum ise 7.2'lik bir deprem beklediğini iletti. Bununla birlikte Avrupa Yakası'nın daha az sağlam olduğunun altını çizdi. Sahil kesimlerinde depremin şiddetinin artacağını söyledi. Uzman ismin diğer açıklamaları ise şu şekilde:

"Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Özellikle sahilde plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç.
Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam zeminleri görüyorsunuz.
Söz gelimi Çamlıca’daki zemini sondajla bile zor kazarsınız.
Ataşehir zemini pek sağlam değil. Avcılar’da kabul edilebilir nitelikte, inşaat yapılabilir niteliktedir.
Ama kimi yerlerde sıvılaşmanın olabileceği, deprem etkisini büyütebilecek yerler vardır. Buralarda depremin etkisi fazlalaşır.
Büyükçekmece, Küçükçekmece çevresinde en ufak bir şey yapsan kayıyor."