Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr.

Son Dakika! TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı! Enflasyonun İnmesi Fiyatları Düşürür Mü? Son Dakika! TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı! Enflasyonun İnmesi Fiyatları Düşürür Mü?
Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, özellikle son yıllarda hakkında birçok program yapılan ve tartışmalara neden olan olası büyük İstanbul depremi hakkında konuştu. İstanbul'da yaşanacak depremle ilgili her kafadan bir ses çıktığını aktaran Ercan, bazı profesörlerin 22 yıl boyunca her yıl deprem korkusu pompaladığını belirtti. Bu profesörlerin tahminlerinin tutmadığını vurgulayan Ercan, büyük İstanbul depreminin 2045 yılından önce yaşanmayacağını düşündüğünü bildirdi.


"İstanbul'da şu an ciddi bir yer kabuğu faaliyeti yok"


İstanbul'da yakın zamanlarda büyük bir deprem yaşanmayacağını öne süren Ercan, böylesine bir depremin ciddi belirtilerinin olması gerektiğini kaydetti. Yer çekirdeğinde olağanın dışında bir hareketlenmeyle karşı karşıya olduklarını kaydeden Ercan; 2021, 2022 ve 2023 yıllarının Türkiye açısından bol depremli geçeceğini ifade etti. Yerin çekirdeğinde meydan gelen yalpalanmanın, yerin manyetik alanını saptırdığını ve dengesini bozduğunu aktaran Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2020 yılının depremlerle anıldığını hatırlattı.

Kayseri ve Sivas arasındaki deprem!


Sisam'da meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin İzmir'deki 118 kişiyi öldürdüğünü belirten Ercan, bu depremin artılarının bu yılın sonuna kadar süreceğini ifade etti. Söz konusu artçı sarsıntıların en fazla 6 büyüklüğünde olacağını kaydeden Ercan, İzmir ve Kuşadası'nda etkisi hissedilecek bu depremlerin yıkıcı olmayacağını aktardı. Midilli Adası'nda yaklaşık 6.9 büyüklüğünde bir depremin yaşanabileceğine değinen Ercan, depremin sancılandığını kaydetti. Kayseri ile Sivas ilinin sınırında meydana gelen depremlerle ilgili de konuşan Ercan, bundan sonra bu bölgede yaşanacak bir depremin en fazla 5.5 büyüklüğe sahip olabileceğini aktardı.