Prof. Dr. Savlı'dan sonbahar uyarısı: Daha uzun süreli kapanma gelebilir!

Prof. Dr. Hakan Savlı, Türkiye'de hangi mutasyonlu koronavirüsün baskın olduğuna dair yeterli bilgiye sahip olunmadığını belirterek, sonbahar aylarında daha uzun süreli bir kapanmanın getirilebileceğini söyledi. 

Sağlık 29.04.2021 - 16:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Prof. Dr. Hakan Savlı, koronavirüse ilişkin genetik çalışmalar yapıyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Prof. Dr. Savlı'nın koronavirüs tablosuna yönelik açıklamalarını yazdı. Prof. Dr. Savlı, Türkiye'nin sonbahar aylarında daha uzun süreli bir kapanmaya girebileceğini dile getirdi. Türkiye'de koronavirüs tablosunun daha ürkütücü boyutlara gelmemesi için yetkililere uyarıda bulunan Prof. Dr. Savlı, derhal Koronavirüs Genom Konsorsiyumu'nun kurulması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Savlı, Türkiye'de hangi mutasyonlu koronavirüsün baskın olduğuna dair yeterli bilgiye sahip olunmadığına dikkat çekerek, "Türkiye'ye özgü bir mutasyon mu var, yoksa Brezilya mutasyonu ve Güney Afrika mutasyonu mu baskın oldu?" diye sordu. Günlük can kayıplarının artış göstermesinde yalnızca vaka sayılarındaki artışın etkili olamayacağını belirten Prof. Dr. Savlı, bu konuların aydınlatılabilmesi için koronavirüsün genetik yapısının incelenmesinin şart olduğunu söyledi.

"Mutasyonların yapısı tespit edilemiyor"

Prof. Dr. Savlı, koronavirüsün genetik yapısının mevcut testlerle tespit edilmesinin mümkün olmadığını kaydederek, mutasyonların yapısını belirleme sisteminde boşluk oluştuğunu, bu durumda daha büyük bir risk ortaya çıktığını ifade etti. 

"Yeterince genetik dizin analizi yapılamıyor"

Sarıkaya, Prof. Dr. Savlı tarafından yapılan bir araştırmaya değindi. Prof. Dr. Savlı'nın yaptığı genetik dizin analizi ile İngiltere mutasyonunun Güney Afrika mutasyonun arkasına gizlendiği sonucuna ulaşıldığını aktaran Sarıkaya, Prof. Dr. Savlı'nın son uyarısının da bu araştırmaya dayandığını dile getirdi. Sarıkaya, mutasyonların yapısını tespit etme sisteminde ciddi bir boşluk oluştuğunu ifade etti. Prof. Dr. Savlı, mutasyonların yapısını tespit etme yükümlülüğünün halk sağlığı laboratuvarlarına verildiğini kaydederek, bu sebeple yeterince genetik dizin analizi gerçekleştirilemediğini söyledi. 

"Yeni bir organizasyon şart"

Bu yükün sadece halk sağlığı laboratuvarlarına bırakılması nedeniyle Türkiye'deki mutasyon soylarının karanlıkta kaldığını ifade eden Prof. Dr. Savlı, bu nedenle insanlığın karşısında yer alan düşmanın nasıl olduğunun farkına varılamadığını dile getirdi. Prof. Dr. Savlı, kesinlikle yeni bir organizasyonun şart olduğunu belirtti. Türkiye'nin 3 bin 650 tane dizinlemesi yüklenmiş çalışmaya sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Savlı, her şeye rağmen bunun başarılı bir sayı olduğunu ekledi. 

Türkiye'de son olarak Hindistan mutasyonu tespit edilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da yaşayan 5 kişide söz konusu mutasyona rastlandığını ve söz konusu kişilerin izolasyon altına alındığını söylemişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@