Prof. Kurnaz: 2050'de Türkiye'yi felaket bekliyor!

Türkiye'nin ciddi bir kuraklık sorunuyla yüzleşeceğini kaydeden Prof. Dr. Levent Kurnaz, TBMM'de yaptığı sunumda 2050 yılında karşılaşılacak ciddi sorunları anlattı. 2050 yılında İstanbul'da sıcaklıkların 45 dereceyi göreceğini kaydeden Kurnaz, insanların

Teknoloji 22.04.2021 - 09:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Prof. Kurnaz: 2050'de Türkiye'yi felaket bekliyor!

Son yıllarda etkisini iyice hissettiren küresel ısınmayla ilgili uzmanların yaptığı çağrılara rağmen iklim değişikliğinin uzun yıllar boyunca etkisini sürdüreceği kaydediliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz'ın TBMM'de yaptığı sunum durumun tehlikesini gözler önüne serdi. Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na konuya ilişkin bilgi veren Kurnaz, 30 yıl sonra Türkiye'nin ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalacağını aktardı. 

"Islak termometre 35 derece insanı öldürür"

Sera etkisi nedeniyle dünyanın her geçen yıl daha fazla ısındığını aktaran Prof. Dr. Levent Kurnaz, sıcaklıklarda gerçekleşecek ortalama 5 derecelik artış halinde 2050 yılında İstanbul'daki sıcaklıkların 45 dereceye yükseleceğini belirtti. Bu sıcaklığa Türkiye'nin dayanamayacağını ve insanların sıcaklıklar yüzünden öleceğini aktaran Kurnaz, hastanelerin bu duruma hazır olmadığını aktardı. Ortalama 45 derece sıcaklığa "ıslak termometre 35 derece" adının verildiğini kaydeden Kurnaz, bu sıcaklığa çıkılması halinde çok fazla insanın hayatını kaybedeceğini söyledi.

"Çukurova'da tarım yapılamayacak"

2050 yılında söz konusu sıcaklıklara erişilmesi halinde Çukurova'da tarım yapılamayacağını kaydeden Kurnaz, Ege'nin batı bölgelerinde de tarımı bitirecek büyük bir kuraklığın yaşanacağını ifade etti. Bu sıcaklıklarda Malatya'nın ünlü kayısını yetiştiremeyeceğini belirten Prof. Dr. Levent Kurnaz, bunun yanında hastalıkların da ciddi tehlike yaratacağını vurguladı. Afrika ülkeleriyle son zamanlarda ticareti geliştirdiklerini kaydeden Kurnaz, bu nedenle İstanbul'da iki sene önce ilk kez Batı Nil virüsünü tespit edildiğine işaret etti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@