Prof. Dr.

Baharın Şifalı Yemeği Taze Bakla Baharın Şifalı Yemeği Taze Bakla

Prof. Dr. Doğan Yaşar, iklimin önümüzdeki yıllarda mini soğumaya gireceğini belirterek, İstanbul Boğazı’nın donacağını söyledi.


İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Doğan Yaşar, ilginç iklim koşullarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Küresel ısınmanın, iklim üzerinde birçok olumsuz sonuçlara yol açtığını belirten Yaşar, küresel ısınmanın aksine asıl riskin küresel soğuma olduğunu belirterek önemli iddialarda bulundu.‘İnsanlar İstanbul Boğazı’nı yürüyecek geçecek’


Küresel soğuma konusunda en önemli sorunun kuraklık olacağını belirten Yaşar, yağışların düşeceğini ve tarım ürünlerinin bundan olumsuz etkileneceğini belirtti. Bu dönemde tarım yapılmasının zor olacağını belirten Yaşar, Anadolu’nun bu konuda avantajlı olduğunu ve iyi tarım politikası izlenirse cari açığın kapatılacağını belirterek, “Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90'lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020'lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek. Tıpkı 900'lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum” dedi.


Suyun çok dikkatli kullanılması gerektiğinin altını çizen Yaşar, yağmur sularının denize verilmemesi gerektiğini, yeraltı sularının hoyrat kullanılmaması gerektiğini de ifade etti. Kuraklık dönemine işaret eden profesör, yağmur sularının barajlara verilmesinin öneminden bahsetti.