İsrail’de tartışmalı yargı düzenlemesinde Başbakan Netanyahu, halka sükunet çağrısında bulundu.

İsrail’de yüzlerce kişi, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun hükümetin yargı sistemine karşı yapmayı planladığı değişikliklere karşı sokağa çıktı. Başbakan Netanyahu’nun bu yargı reformuna karşı gelen İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da yine bu sebepten dolayı Başbakan Netanyahu tarafından görevden alındı.

Hükümetin yüksek mahkemeye bağlılığını azaltmasını planlayan yargı reformuna karşı çıkan Savunma Bakanı Gallant’ın görevden alınmasının ardından yüz binler sokağa çıktı ve protesto gösterileri düzenlemeye başladı.

Kudüs’te askerler ve polisler, Netanyahu’nun evinin yakınlarında eylem yapan protestoculara karşı sert önlemler alırken, göstericilere basınçlı su ile müdahale edildi. İsrail Histadrut İşçi Sendikası Başkanı Arnon Bar-David de hükümetin geri adım atmaması durumunda da genel greve gitme çağrısında bulundu ve Tabipler Birliği ve Yerel Yönetimler Federasyonu’nun da greve katılacağı duyuruldu.

İsrail de ülke genelinde faaliyetler durma noktasına gelirken, çalışanlar greve gideceklerini duyurdu

Yaşanan olaylardan dolayı da pek çok faaliyete ülke genelinde ara verildi. Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’ndaki uçuşlar iptal edilirken, Hayfa ile Aşdod Limanları’nda da çalışmalar durdu. Bunlarla beraber, Mc Donald’s restorantlar zinciri belirli bir süre ülke genelinde şubelerini kapatacağını açıkladı.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Alınan bilgilere göre, Başbakan Netanyahu, bu sabah planladıkları değişiklikleri erteleyeceklerini duyuracaktı ancak koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı partilerin bu karara karşı çıkmasından dolayı da planladığı konuşmasını erteledi. Başbakan Netanyahu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sağdan ve soldan Kudüs’teki tüm göstericileri sorumlu davranmaya ve şiddet kullanmamaya çağırdıklarını belirtirken ‘Biz kardeş insanlarız’ ifadelerini de kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da bu sabah resmi Twitter hesabından Netanyahu’ya seslenerek ‘İsrail halkının birliği için sizi derhal, yeni düzenlemeyle ilgili yasama sürecini durdurmaya çağırıyorum’ ibarelerini kullandı ve tüm İsrail halkının gözlerinin de Netanyahu’nun üzerinde olduğunu belirtti.

Protestocular Başbakan Netanyahu’yu bir dikdatör gibi davranmakla ve İsrail’in güvenliğine zarar vermekle suçlarken, Amerika Birleşik Devletleri de yaşanan gelişmelerden büyük kaygı duyduğunu açıkladı ve uzlaşı çağrısında bulundu