PTT 992 TL Veriyor! İhtiyaç Sahipleri İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuran Yardım Alıyor!

PTT 992 TL Veriyor! İhtiyaç Sahipleri İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuran Yardım Alıyor! Son dakika duyuru yapıldı. Detaylar belli oldu.

Ekonomi 13.09.2021 - 21:07 13.09.2021 - 21:08 Vural Pars

Ülkemizde ihtiyaç sahiplerinin maddi anlamda desteklenmesi için pek çok yardım uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar bazı vatandaşlar tarafından pek fazla bilinmiyor. Bazı vatandaşlarsa yardım programlarından yararlanmaya uygun olmuyor. Yardım programlarına başvuru yapan kişiler eğer tüm şartları karşılıyorsa devlet direkt olarak ödeme yapabiliyor. Yardım kapsamında yolluk parası, cenaze yardımı, çeyiz parası gibi çeşitli destekler bulunuyor.

Tüm yardımlar içerisinde en fazla yararlanılan ise evde bakım yardımı. Evde bakım maaşı, temel ihtiyaçlarını gideremeyen ve başkasının bakımına muhtaç kişilerin yakınlarına verilen yardıma deniyor. 2021 senesi itibarıyla bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına 1798 TL yardım verilmektedir.

Ödeme Sorgulaması Nereden ve Nasıl Yapılır?

Herhangi bir alınacak yardım ödemesi e-devlet üstünden sorgulanabiliyor. Sorgulama işlemleri ise şu şekilde:

  • E-devlet sistemine girdikten sonra arama kısmına SGK şahıs ödemesi yazın.
  • Gelen sekmede sorgulama kısmına tıklayın.
  • Eğer isminize herhangi bir ödeme varsa bu kısımda gözükmelidir.

ptt-992-tl-veriyor-ihtiyac-sahipleri-icin-basvuru-nasil-yapilir-basvuran-yardim-aliyor

Yeni Evlenenlere Çeyiz Desteği

Yakın zaman içinde evlenecek olan çiftlere özel olarak hazırlana bir destek paketidir. Diğer bir ismi evlilik ödeneğidir. Evlilik günümüzde oldukça masraflı bir organizasyondur. Bu yüzden devlet gençlerin bu masrafların altından kalkması için çeyiz desteğini sunuyor. Destek, eşya ve düğün masrafları karşılanması şeklinde kullanılabiliyor.

Çeyiz desteğinden yararlanmak içinse çiftlerin belirli şartları karşılaması gerekiyor. Bu şartlar:

• Bankada bulunan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca birikim yapılması.

• Evlenecek çiftlerin 27 yaşından küçük olması.

Bu şartları sağlayan her çift, çeyiz hesabından 5 sene içerisinde 48 bin TL biriktirerek 12 bin TL devlet yardımı alabiliyor.

PTT Yoluyla Yapılan Ödemeler

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı temel ihtiyaçlarını karşılamayacak halde olan ve başkası tarafından bakımı üstlenen kişilerin yakınlarına verilir. Güncel olarak 2021 yılında devlet bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına 1798 TL yardım vermektedir.

Yaşlılık Aylığı

65 yaş ve üzeri, gereken şartları sağlayan vatandaşlara 2021 yılı itibarıyla 828 TL devlet yardımı yapılmaktadır.

Engelli Maaşı

Devletin engelli vatandaşlar için uyguladığı yardım programıdır. Vatandaşın engellilik düzeyine göre maaş farklılık göstermektedir. Engel düzeyi yüzde 40 ila 69 arasında ise 662 TL, eğer yüzde 70 ve üstünde ise 992 TL engelli maaşı verilmektedir.

Devletin PTT ile yaptığı bir diğer yardım da yolluk yardımıdır. Bu yardım hastalık sebebiyle şehirden şehre seyahat yapmak zorunda kalan sigortalı, sigorta yakınları (anne, baba, eş ve çocuklar) yararlanabiliyor.

Emzirme Parası

Emzirme parası alabilmek için anne veya babadan birinin SSK veya Bağ-kur’lu olması gerekiyor. Buna ek olarak en az 120 prim günü ödemesi de yapmış olması gerekiyor. Yardımdan yararlanabilmek için SGK’ya başvurulması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@