PTT az önce duyurdu! Başvuru yapana 1300 TL devlet yardımı parası yatacak. TC kimlikle gişelerden alınacak! Nakit para ihtiyacı olan milyonlarca vatandaş için devlet desteği ödemeleri önemli. Her gün ödemeler internet üzerinde vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Yeni bir ödeme duyurusu ise Az önce PTT tarafından yapıldı. PTT yardım var mı sorusuna yanıt veren Genel Müdürlük, 1300 TL devlet yardımı ödemelerinin PTT aracılığı ile gerçekleşeceğini açıkladı. PTT üzerinden ve ATM'ler üzerinden ödemeleri almak mümkün ancak başvuru koşulu bulunuyor. Peki 1300 TL devlet yardımı için başvuru nasıl yapılır? PTT devlet yardımı başvurusu kimler yapabilir?

PTT'den Az önce yeni bir duyuru yapıldı. Acil nakit paraya ihtiyacı olan milyonlarca kişi için PTT devlet yardımı ödemesi yapacak. Maddi ihtiyacı olan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda ödemelerden faydalanabilecek. Koronavirüs salgını sürecinde milyonlarca kişiye ödeme yapan PTT hala bu ödemeleri sürdürüyor. Ancak ödeme alabilmek için öncelikle başvuru şartı aranıyor. Başvuru içinde bir takım koşulları yerine getirmek gerekiyor. Peki devlet yardımı alabilmek için başvuru şartları neler? PTT'den devlet yardımı almak için ne yapmak gerekiyor?

ptt-az-once-duyurdu-basvuru-yapana-1300-tl-devlet-yardimi-parasi-yatacak-tc-kimlikle-giselerden-1

ÇOCUK YARDIMI ÖDEMESİ VERİLECEK

Devlet başvuru yapan vatandaşlara 1300 TL yardım ödemesi yapıyor. Çocuk sahibi olanların alabileceği bu ödemeler çocuk başına farklılık gösteriyor. Doğum yapan anneler doğrudan Ödeme için başvuru işlemlerini nüfus dairesi üzerinden tamamlıyor. Ödemeleri almak için sadece anneler PTT'ye gidip gişelerden tahsil edebiliyor. Devletin verdiği çocuk yardımı ödemeleri çalışan çalışmayan tüm kadınlar için geçerli. Yani devletten çocuk parası alabilmek için sadece çalışan kadın olmanız gerekmiyor. Çalışmayan anneler de doğum sonrasında kimlik çıkartılması sırasında çocuklar için devlet yardımı başvurusu yapabiliyor.

ptt-az-once-duyurdu-basvuru-yapana-1300-tl-devlet-yardimi-parasi-yatacak-tc-kimlikle-giselerden-2

TOPLAM 1300 TL ÖDEME

Çocuk yardımı parası 2015 yılından bu yana veriliyor. Dünyaya gelen çocuk sıralamasına göre ödemelerin tutarı değişiyor. 2015 yılı öncesi doğumlar için çocuk yardımı verilmesi de bu tarihten önce dünyaya gelen çocuklar sıralamada etkili oluyor. Doğum yardımı ödemesi İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 ve daha fazla çocuk için ise 600 TL olarak geçiyor. Başvuru için herhangi bir koşul gerekmiyor Sadece doğum yapmış olmak yeterli. Çocuk yardımı parası da canlı doğum için ödeniyor.

ptt-az-once-duyurdu-basvuru-yapana-1300-tl-devlet-yardimi-parasi-yatacak-tc-kimlikle-giselerden-3

PTT’DEN ÇEKEBİLİRSİNİZ

Çalışan çalışmayan tüm annelere verilen doğum yardımı parası PTT aracılığı ile ödeniyor. Sadece anneler ödemeyi alabilmek için başvuru yapıyor. Doğum yardımı parası başvurusu çocuğun kimliği çıkartılırken gerçekleşiyor. Kimliğin çıkartılması demek canlı doğum demek olduğu için doğrudan otomatik olarak sisteme Doğum yardımı ödemesi ekleniyor. Parayı tahsil etmek için annenin TC kimlik belgesi ile birlikte PTT şubelerine başvuru yapması gerekiyor. Doğumdan 1 ay sonra paralar hesaba tanımlanmış oluyor. Başvuru yapanlar anında parayı PTT gişelerinden tahsil edebiliyor.