Vatandaşlar özellikle pandemi döneminde devlet tarafından yapılacak ödemeleri yakından takip ediyor. Bayram yaklaşırken PTT yeni bir ödeme duyurusu daha yaptı. Vatandaşı korumak için bu dönemde birçok ekonomik destek ödemesi devreye alınırken PTT 300 liradan başlayıp 600 liraya kadar anında Ödeme yapacak. PTT'nin sağladığı bu destekten faydalanmak için başvuru yapmak da gerekmiyor anında gidip PTT şubelerinden parayı çekebilirsiniz.

PTT tek sefere mahsus 300 - 400 - 600 TL ödeme yapacak! Başvuruya gerek yok, anında gidip çekebilirsiniz!  Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara devlet destek ödemeleri devam ederken bir Müjdeli Haber de PTT'den geldi.  PTT aracılığı ile 300, 400, 600 lira destek ödemesi yapılacak. Vatandaşlar başvuruya gerek kalmadan gereken şartları taşımaları durumunda hemen PTT şubelerinden ödemeleri alabilecek. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen başka destek ödemeleri de bulunuyor. Kurban Bayramı öncesinde cebini rahatlatmak isteyen vatandaşlar bu ödemeleri kaçırmasın.

ptt-tek-sefere-mahsus-300-400-600-tl-odeme-yapacak-basvuruya-gerek-yok-aninda-gidip-cekebilirsin-1

 PTT'den tek sefere mahsus alabilirsiniz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum yardımı ödemelerini PTT aracılığı ile gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu süreçte ilaç gibi gelen ödemeler için bireysel bazda başvuru yapmak gerekiyor.  Doğum yardımı olarak bilinen bu yardım tek seferde bir çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak hesaplara geçiyor.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum yardımı ödemelerinden faydalanmak isteyen kadınlar ise araştırma yapmayı sürdürüyor.

ptt-tek-sefere-mahsus-300-400-600-tl-odeme-yapacak-basvuruya-gerek-yok-aninda-gidip-cekebilirsin-2

Kurban Bayramı öncesi 600 TL'ye kadar ödeme

Doğum yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda tek sefere mahsus olarak ödeniyor. İlk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL olarak yapılan doğum yardımı ödemesi 3 ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak hesaplara yatırılıyor. Ancak kamu çalışanları kendi kurumlarından Doğum yardımı ödemesi almaları durumunda PTT tarafından sağlanan bu ödeme kaleminden faydalanamıyor.

 Kimlere Doğum yardımı verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım kalemi olarak kabul edilen doğum yardımı mavi kart sahibi olan Türk vatandaşlarına veriliyor. Doğum yardımı almak için Annenin ya da babanın veya Her ikisinin de Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekiyor.  2015 yılında ödenmeye başlanan Doğum yardımı bu tarihten itibaren gerçekleşen canlı doğumlar için hemen anında hesaba geçiyor. 2015 yılından önce dünyaya gelen çocuklar Doğum yardımı alamıyor ancak bu tarihten önce gelen çocuklar ödeme miktarını esas çocuk sayısını belirlemede etkili oluyor.

ptt-tek-sefere-mahsus-300-400-600-tl-odeme-yapacak-basvuruya-gerek-yok-aninda-gidip-cekebilirsin-3

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Canlı doğum gerçekleştikten sonra doğum yardımı başvurusu yapılabiliyor. Çocukların kaydı ilgili nüfus müdürlüğünde tamamlandıktan sonra doğum yardımı dilekçesi başvurusu doldurularak iadeli taahhütlü posta yoluyla kargoya veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler İl müdürlükleri ya da sosyal hizmet merkezleri aracılığı ile başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller ise Doğum yardımı başvurularını çalıştıkları kurumlara yapabilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar da doğum yardımı imkanından faydalanırken büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor.

Doğum yardımı ödemeleri ne zaman yapılır?

Doğum yardımı sistemine başvurunuzun girildiği tarihten itibaren takip eden ay içerisinde doğum yardımı ödemelerini alabilirsiniz. Doğum yardımı ödemeleri hak sahiplerine PTT şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Yani ödeme günü geldikten sonra PTT şubelerinden Doğum yardımı ödemelerini çekebilirsiniz.