PTT gişelerine hemen başvurun! Faturaları devlet karşılayacak, ödemeler 4 ay boyunca devam edecek. Devletin kış boyunca vatandaşları yapacağı yardımlar dün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklandı. Kış aylarında yapılacak olan yardım kalemleri arasında fatura desteği de bulunuyor. Elektrik tüketim desteği olarak bilinen fatura desteği PTT gişelerine yapılan başvurular sonucunda ödeniyor. Başvurular için herhangi bir ev koşul bulunmuyor vatandaşların faturasını ve TC kimlik kartını alarak gişelere gitmesi yeterli oluyor. Peki kimler elektrik tüketim desteği alabilir? fatura desteği kimlere verilir?

Devlet Birgül yardıma muhtaç olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yeni bütçeler ayırmaya devam ediyor. 2021 yılında da kış aylarında vatandaşlara elektrik tüketim desteği verilecek. Fatura desteği ya da fatura yardımı olarak da bilinen bu ödemeler PTT gişelerinden yapılacak. Üstelik de herhangi bir başvuru ya gerek yok vatandaşların elektrik faturası ile birlikte PTT gişelerine başvuru yapmaları yeterli. Başvuru işlemleri sırasında ek bir belge istenmiyor doğrudan gişelerden talep etmeniz durumunda elektrik faturanızın bir bölümü devlet tarafından ödeniyor. Peki elektrik tüketim desteği nedir? Elektrik tüketim desteği kimlere verilir?

ptt-giselerine-hemen-basvurun-faturalari-devlet-karsilayacak-odemeler-4-ay-boyunca-devam-edecek-3

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik yardımı, kış aylarında ihtiyaç sahibi olan milyonlarca vatandaş için ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün yardıma muhtaç vatandaşlara yapılacak destek ödemeleri için yazılı açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık açıklamasında, Sosyal destek ödemelerinin devam ettiğini belirtirken Kış ayları boyunca da elektrik faturası desteği verileceğini açıkladı. Elektrik yardımı başvurusu için vatandaşların TC kimlik kartı ile birlikte faturalarını alarak PTT gişelerine gitmeleri yeterli oluyor. Elektrik tüketim desteği halihazırda sosyal yardımlardan yararlanan vatandaşlara veriliyor.

ptt-giselerine-hemen-basvurun-faturalari-devlet-karsilayacak-odemeler-4-ay-boyunca-devam-edecek-2

KIŞ DESTEĞİ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik faturası yardımının yanı sıra vatandaşların Kış ayları boyunca kış desteği yardımı da yapılacak. Yakacak yardımı olarak yapılacak olan yardımlar kapsamında Tonlarca kömür dağıtılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 4 aylık kış süresi boyunca toplamda 2.5 milyar lira bütçeyi yardımlar için ayırdı. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların yakacak ve elektrik faturası desteği için başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemleri e Devlet aracılığı ile yapılabiliyor. Aynı zamanda il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile de yardım başvurusu yapmak mümkün.

ptt-giselerine-hemen-basvurun-faturalari-devlet-karsilayacak-odemeler-4-ay-boyunca-devam-edecek-1

KİMLER KIŞ YARDIMI ALABİLİR?

Kış yardımı için başvuru yapmak isteyen vatandaşların ihtiyaç sahibi olması gerekiyor. Yani devletten ödenen sosyal desteklerden halihazırda yararlanıyor olmak başvuru için yeterli. Hane içinde kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlarda en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlayabilir ve devlet desteği olabilir. Kış yardımı 4 ay boyunca devam edecek hem fatura desteği ödemelerinden hem de yakacak yardımı desteğinden faydalanmak Mümkün olacak.