Ülkemizdeki ekonomik kriz ve daralmanın devam ettiği günlerde koronavirüs salgınının da ekonomik etkileri söz konusu krizi desteklemiştir. Hem ekonomik kriz hem de virüs salgını nedeni ile vatandaşların maddi olarak çöküş yaşaması ile kaçınılmaz olmuştur.

Koronavirüsün salgınının neden olduğu süreç boyunca devlet, bazı önemli destek ödemelerini planlayarak halka yardımcı olmak için adımlar atmıştır ancak enflasyon rakamlarının kontrol edilememesi ile beraber vatandaşın alım gücündeki hızlı düşüşün devam etmesi vatandaşlarımızın hala zorlu süreçleri yaşamalarına neden olmaktadır.

Bu zorlu süreç ve kışın yaklaşması ile birlikte birçok kişi, acil nakit ihtiyacı yaşamaktadır. Acil nakit ihtiyacı için ise bankalara müracaat eden vatandaş, bankalar tarafından verilen yüksek faizleri kabul etmektedir. Bu yaşananların sonunda PTT tarafından nakit ihtiyacı olan vatandaşlara rahatlık sağlayacak bir kampanya duyuruldu.

Aktif Bank ve PTT arasında devam eden görüşmeler neticesinde acil nakit ihtiyacı olan kişiler için iş birliği ve ortak çalışma haberi geldi. Acil nakit ihtiyacında olan vatandaşlar için de bu sayede büyük bir rahatlık sağladı. Son dakika olarak açıklanan bu girişim sayesinde vatandaşlar, TC kimliği sayesinde PTT şubelerinden acil nakit para ihtiyaçlarını herhangi bir süre beklemeden kullanabiliyor. Acil nakit para kullanımı için ise faiz uygulaması geçerli olmayacak. Talep eden kişiler 36 ay vade seçeneğini değerlendirebilecekken dilerlerse de 3 ay ödeme erteleme hakkından da faydalanabilecekler. Faizsiz 5.000 TL nakit para almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar da vardır.

Nakit Başvuruları PTT’den Nasıl Yapılır?

Bunun için istediğiniz PTT şubesine TC kimliği kullanarak başvurmaktır. Dakikalar içinde başvuru değerlendirilerek talep edilen nakit ödemesi gerçekleşecektir. Nakit para, faizsiz olarak verilecek, üstelik bu nakit desteği için de çalışmaya gerek yok.

ptt-uzerinden-5000-lira-destek-aciklamasi-giselerde-faiz-ve-sart-yok1

Kimler Başvurabilecek?

PTT üzerinden faiz olmadan ve taksitli olarak sunulan bu destek ödemesi kefil bilgisi, maaş bordrosu ya da gelir belgesi türünde evraklar talep edilmeyecek. Söz konusu 5.000 TL’lik ödeme 36 aylık vade seçeneği ile ihtiyaçları gidermek hedefleniyor. Kullanıcı tercihine göre de 3 aylık süreç içinde vade erteleme işlemi yapılabilecek.