Dünya genelinde olduğu gibi, Türkiye'de salgın maddi gelir sıkıntısı oldukça arttı. Devlet yetkileri bu konu için acil destek yardımı oluşturdu. Tam kapanma sürecinde yapılan başvurulara geri dönüş yapılarak, 1100 TL para yardımı vatandaşlara aktarılıyor. Aile bakanı Zehra Yanık pandemide ekonomik bazında çok zor durum içinde olan bireylere duyurması üstüne. PTT kurumlarının pandemi döneminde başlatmış oldukları para yardımı.

Pandemi 1100 TL Yardım

Pandemi süresince işsiz kalan bireyler, sigortasız çalışanların gelir kaynağının olmaması, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için oldukça önemli bir destek sağlıyor. Aile ve sosyal hizmetler bakanı Zehra Yanık ile birlikte yürütülen bu proje için 2 milyon aileye yardım yapılacağını bu yardımın miktarı ise 1100 TL olduğu halka duyuruldu. Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin PTT kartı ve şahsi banka hesabına sahip olması şartı konuldu. 1100 TL pandemi destek yardımı, E-devlet kurumu üzerinden başvuru formu ile oluşturulacak. Zehra Yanık pandemi döneminin başlarında bu yardımın 1000 TL olmasını söylerken, Cumhurbaşkanı tarafından 100 TL kadar artış gösterdi.

PTT Pandemi Yardım Başvurusu Hakkında

Bu destek başvurusundan, Kamu işçileri, memurlar, yeni emekliler, İȘKUR'dan ödeme geliri sağlayan kişiler faydalanamayacak. 1100 TL pandemi desteği için öncelikle, E-devlet üzerinden bir şahsi hesabınız olması ve bu site üzerinden başvuru formunu düzenli bir şekilde doldurdurulması gerekiyor. PTT üzerinden gelen tüm yardım Ödemeleri mesajları olanlar devlet yetkilileri tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu yardım bazında başvuru sorgulama bölümü, ekranda olacağı için ikiside aynı alanda olacaktır. Bu sayede başvuru ardından detayları öğrenebilirsiniz. TC kimlik numaralarının son hanesine göre, AÇSHB başvuru alımı oluyor. Aile vesosyal hizmetler bakanlığı tarafından başvurular değerlendirilirken, tamamen aile nüfusu olarak değerlendirilecek. Yani yalnızca başvuru dolduran birey için değil.

Başvurular TC KİMLİK Numarasına Göre

Başvuruda her aileden, yalnızca tek bir kişi bulunabilir. Bahsi geçen TC kimlik numaralarının son hanesi konusu şöyle ki ; 0, pazartesi, 2 salı, 4 çarşamba, 6 perşembe ve 8, cuma günleri içerisinde başvuru sağlanabilir. Yardım başvuru Sorgulama ise, E devlet kurumundan, destek miktarının hesaba yatıp yada yatmadığını takip edip, sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

ptt-yardim

Zehra Yanık Açıkladı

Aile ve sosyal hizmetler bakanı Zehra Yanık. Pandemi süresi zarfında, aileler, çocuklar,okuyan gençler ve küçük yaşta olan çocuklar, bu süreçte aile içinden engelli rahatsız olan vatandaşların geçimi ve işsiz olanlar için bu gibi destek yardımların olması ve pandemi genelinde bu projenin devam etmesi gerektiğinin kanaatinde olduklarını bildirdi.