PTT'den 15 Eylül'de ödenecek! 1798 TL devlet desteği için başvuru şart, kimlikle hemen gişelerden başvurun!

PTT'den 15 Eylül’de ödenecek! 1798 TL devlet desteği için başvuru şart, Kimlikle hemen gişelerden başvurun! Devlet desteği ödemeleri ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 02.09.2021 - 19:26 02.09.2021 - 19:26 Volkan Arık

PTT'den 15 Eylül’de ödenecek! 1798 TL devlet desteği için başvuru şart, Kimlikle hemen gişelerden başvurun! Ekonomik sıkıntılar özellikle Korona virüsle mücadele sürecinde vatandaşları daha fazla zorlamaya başladı. Bu nedenle de devlet tarafından yapılan yardım ödemeleri, devlet destekleri yakından takip ediliyor. Eylül ayının gelmesi ile birlikte de bu ay yapılacak olan ödemeler şimdiden araştırılmaya başlandı. Eylül ayının 15'inden itibaren PTT şubelerinden 1798 TL'lik devlet desteği ödemesi yapılacak. Peki devlet yardım ödemesi nasıl alınır? Devlet yardımı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Türkiye'de ve dünyada etkili olmaya devam eden koronavirüs salgını nedeniyle birçok kişi ekonomik sıkıntı yaşıyor. Pandemi sürecinde ülkemizde devlet tarafından vatandaşlara birçok destek sağlanmıştır. Hala da bu destekler devam ederken özellikle dar gelirli ailelere aylık olarak yapılan ödemeler bu süreçte daha da önem kazandı. Devlet desteği almak isteyenler bu ödemelerin nereden ve nasıl yapıldığını, nasıl başvuru yapmak gerektiğini merak ediyor. Devletin vatandaşları sağladığı en önemli destek kalemlerinden biri hiç şüphesiz ki evde bakım maaşı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilere her ay Yapılan bu ödemeler Eylül ayında yeniden gündeme geldi. Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman başlayacak, Eylül ayı evde bakım maaşı sorgulama ekranı gibi soruların yanıtı arama motorunda yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki evde bakım maaşı almak için ne yapmak gerekiyor? Evde bakım maaşı başvuru şartları ve detaylar haberimizde...

pttden-15-eylulde-odenecek-1798-tl-devlet-destegi-icin-basvuru-sart-kimlikle-hemen-giselerden-ba-3

2021 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Devlet tarafından evde bakıma muhtaç hasta, yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine evde bakım maaşı ya da evde bakım aylığı olarak bilinen ödemeler her ay düzenli şekilde yapılıyor. Evde bakım ücreti yılda 2 defa enflasyon oranında zamlanıyor. 2021 yılı evde bakım maaşı da Temmuz ayında gelen zam ile birlikte 1798 TL oldu.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Evde bakım maaşı alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle evde bakıma muhtaç kişilerin Kendilerine değil ailelerine veriliyor olmasından dolayı hane halkı gelirinin Asgari ücretin dörtte birinden az olması gerekiyor. Evde bakım parası engelli biri için alınacaksa tam teşekküllü hastaneden rapor isteniyor. Aynı zamanda evde bakıma muhtaç hasta ve yaşlı kişinin maddi durumunun kötü olduğuna dair muhtaçlık belgesi de talep ediliyor.

pttden-15-eylulde-odenecek-1798-tl-devlet-destegi-icin-basvuru-sart-kimlikle-hemen-giselerden-ba-2

EVDE BAKIM MAAŞI NASIL ALINIR?

Evde bakım maaşı almak için öncelikle bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin hasta yaşlı ya da engelle olduğunu belgelemenin şart. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yapılacak olan incelemenin ardından yardıma muhtaç olduğunuzun tespit edilmesi halinde takip eden ilk ayda maaşınız bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ödenen evde bakım maaşı düzenli olarak her ay hesaplara yatırılıyor. 2021 Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri de 15 Eylül gününden itibaren başlayacak ve ay sonuna kadar farklı illerde ödemeler tamamlanacak.

pttden-15-eylulde-odenecek-1798-tl-devlet-destegi-icin-basvuru-sart-kimlikle-hemen-giselerden-ba-1

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı başvurusu yapan vatandaşlar sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. e-Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinin altında bulunan yardım ve destek ödemeleri bölümünden evde bakım maaşı sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@