Devletin vatandaşlara sağladığı imkanlar arasında doğum yardımı parası da yer alıyor. Bu yardım ödemelerinden çocuk başına faydalanmak mümkün olurken sadece annelere ödeme veriliyor. Üstelik de annenin çalışıyor olması gerekmiyor. Yani çalışan çalışmayan tüm kadınlar başvuru yapmaları durumunda devlet yardımı alabiliyor. Ödemeler sadece PTT aracılığı ile yapılıyor herhangi bir banka hesabına yatırılmıyor. Annelerin T.C. kimlikleri ile beraber PTT gişelerine gitmeleri ve doğum yardımı almak istediklerini söylemeleri yeterli oluyor. Peki doğum yardımı kimler alabilir? Doğum yardımı ne kadar 2021?

Devlet, sosyal devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getirerek dar gelirli ve yardıma muhtaç olan vatandaş devlet yardımı vermeye devam ediyor. Özellikle koronavirüs salgını sürecinde devlet yardımı almanın ne kadar önemli olduğunu herkes anlamamıştı. Pandemi yardımının yanı sıra devletin vatandaşlara düzenli olarak sağladığı başka yardım ödemeleri de bulunuyor. Özellikle Doğum yardımı parası en çok ilgi gösterilen ödeme kalemleri arasında yer alıyor. Doğum yardımı almak için çocuğun kimlik belgesi çıkarıldığı sırada başvuru yapmak gerekiyor. Doğum parası ödemelerinden hem çalışan hem de çalışmayan anneler faydalanabiliyor. Yani doğum yardımı alabilmek için mutlaka sigortalı olmanız gerekmiyor tüm annelere bu ödeme veriliyor. Üstelik doğum yardımını sadece anneler alabiliyor. Peki 2021 doğum parası kaç TL? Doğum yardımı başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

pttden-aliniyor-cocuk-basina-300-400-600-tl-devlet-yardimi-hesaba-geciyor-sadece-anneler-giseden-1

DOĞUM YARDIMI PARASI NEDİR?

Doğum yardımı ödemeleri 2015 yılından bu yana yapılıyor. 2015 doğumlu ve daha sonra Doğan dünyaya gelen çocuklar için verilen ödemeler canlı doğumlar da sağlanıyor. 2015 öncesi doğumlara çocuk sayısı açısından önem taşısa da onlara doğum parası ödemesi yapılmıyor. Her çocuk için farklı ödeme bulunuyor. Yani ilk çocuğunuz 2015 yılından önce dünyaya gelmişse, ikinci çocuğunuz ise 2015 yılından sonra dünyaya gelmişse doğan çocuk için 400 TL ödeme alabiliyorsunuz. 2015 yılından önce dünyaya gelen çocuğa ödeme verilmese de ödeme artışında etkili oluyor.

pttden-aliniyor-cocuk-basina-300-400-600-tl-devlet-yardimi-hesaba-geciyor-sadece-anneler-giseden-2

2021 DOĞUM PARASI KAÇ TL?

Doğum parası 2021 yılında İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak ödeniyor. Yani üç çocuk sahibi olan biri aile toplamda 1300 TL ödeme alma şansına erişiyor. Doğum yardımı ödemesi için başvurular çocuğun kimlik cüzdanı çıkarılırken Nüfus dairesinde yapılıyor. Ancak daha sonra da başvuru yapmak isteyenler iyi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapabiliyor.

pttden-aliniyor-cocuk-basina-300-400-600-tl-devlet-yardimi-hesaba-geciyor-sadece-anneler-giseden-3

DOĞUM YARDIMI NEREDEN ALINIR?

Doğum yardımı ödemeleri PTT üzerinden yapılıyor. Doğumun ardından bir ay içerisinde annelerin PTT şubelerine giderek gişelerden ödemeleri alması gerekiyor. Ödemeler sadece anneye yapılıyor. Yani babanın kimlik kartı ile gitmesi ödeme almak için yeterli olmuyor mutlaka annenin giderek ödemeyi talep etmesi gerekiyor.