Çocuk sahibi olan ailelere verilen desteklerden biri de doğum desteği. Bu destek ödemesi çerçevesinde 400, 500 ve 700 TL destek ödemesi gerçekleştiriliyor. Peki nasıl başvuru yapılır? Başvuru koşulları neler? Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

Doğum desteği, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen destek ödemelerinden biri olarak bilinmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal destek ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor ve başvuru yapmayan herkes hala başvurabiliyor. Başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerine PTT aracılığıyla ödemeler gerçekleştiriliyor. Vatandaşlara destek olmak adına pek çok ekonomik destek vatandaşın güvenliğini sağlamak adına gerçekleştiriliyor.

PTT'den Anında Çekebilirsiniz!

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere pek çok kalemde destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. Bu ödemelerden biri de doğum desteği olarak biliniyor. Bireysel bazda ve tek bir seferde birinci çocuk için 400 TL, ikinci çocuk için 500 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 700 TL doğum desteği ödemesi devlet tarafından gerçekleştiriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan doğum desteği için başvurular alınmaya devam ediyor. 400 TL'den 700 TL'ye kadar doğum desteği ödemesini PTT aracılığıyla sizlerde anında çekebilirsiniz.

700 TL'ye Kadar Doğum Desteği Ödemesi 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda ve tek bir seferde birinci çocuk için 400 TL, ikinci çocuk için 500 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 700 TL doğum desteği ödemesi gerçekleştiriliyor. Kamu çalışanlarına ise sözleşmeleri gereğince, kurumlarından aldıkları doğum desteği miktarı ile belirttiğimiz bu tutarlar arasındaki fark ödenmektedir. Kurumlarından elde ettikleri ödeme daha çok ise doğum desteği ödemesi gerçekleştirilmeyecektir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Doğum desteğine yönelik başvurular, canlı doğumun ardından alakalı nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıt işlemleri yapıldıktan sonra "Doğum yardımı başvuru dilekçesinin" eksiksiz olarak tamamlanması ve imzalanmasından sonra şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yolu ile gerçekleştirilmektedir.

Kimler Bu Destekten Faydalanabilecek?

Doğum desteği, T.C. Vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilmektedir. Annenin veya babanın veya her ikisinin de T.C. Vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olması istenmektedir. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinde ve ardından gerçekleşen tüm canlı doğumlar için verilmektedir. Bu tarih öncesindeki çocuklara doğum destek ödemesi gerçekleştirilmez. Ancak ödemeler yapılırken çocuk sayısının belirlenmesinde bu tarihten önce dünyaya gelen çocuklar dikkate alınmaktadır.