PTT’den anında 9.214 TL veriliyor! SGK girişi ya da İŞKUR kaydınızın olması yeterli, başvuru süresi dolmadan yetişin!

PTT’den anında 9.214 TL veriliyor! SGK girişi ya da İŞKUR kaydınızın olması yeterli, başvuru süresi dolmadan yetişin! Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 26.07.2021 - 20:03 26.07.2021 - 20:03 Volkan Arık

PTT’den anında 9.214 TL veriliyor! SGK girişi ya da İŞKUR kaydınızın olması yeterli, başvuru süresi dolmadan yetişin! SGK ve İŞKUR gibi kurumlara kayıtlı olan vatandaşlar devlet tarafından karşılıksız ve geri ödemesiz Verilen birçok destekten faydalanabiliyor. Anneler, iş kurmayı planlayanlar, doğum yapanlar, bu kurumlar tarafından PTT aracılığı ile ödenen paraları anında alabiliyor. Sadece kadınlar değil aynı zamanda çalışan babalar da süt parası ödemesi alabiliyor. PTT üzerinden verilen ödemeler 9.214 TL'ye kadar ulaşıyor. Devlet tarafından olabileceğiniz karşılıksız ödemelerin detayları haberimizde…

SGK ve İŞKUR gibi kurumlara kayıtlı olan vatandaşlar 2021 yılında devlet desteği almaya devam ediyor. 2021 yılının başından bu yana özellikle koronavirüs salgınının da baş göstermesi ile birlikte birçok farklı kalemde ödeme yapıldı. Ancak birçok vatandaş da bu kalemleri bilmediği için devlet desteklerinden faydalanamıyor. Karşılıksız ve geri ödemesiz olarak verilen destekler arasında iş kurma yardımı, süt parası, Doğum yardımı, çocuk parası gibi birçok farklı kalemde ödeme bulunuyor. Devlet tarafından ödenen yardımlar toplamda 9.214 TL'ye kadar ulaşıyor. PTT aracılığı ile alabileceğiniz geri ödemesi destekler haberimizin devamında...

pttden-aninda-9214-tl-veriliyor-sgk-girisi-ya-da-iskur-kaydinizin-olmasi-yeterli-basvuru-suresi-1

ENGELLİ VATANDAŞLARI İŞKUR DESTEĞİ

Engelli vatandaşlar kendi işlerini kurmak istemeleri durumunda İŞKUR üzerinden destek ödemesi olabiliyor. Geri ödemesiz ve karşılıksız olarak verilen bu ödemeler özel destek programları kapsamında engelli vatandaşlara hibe ediliyor.

SGK 12000 TL PRİM DESTEĞİ VERİYOR

Kendi işyerini açmak isteyen 29 yaşından küçük girişimciler için ise SGK tarafından prim desteği sağlanıyor. Genç Girişimciler, 1 yıl boyunca BAĞ-KUR primi ödemiyor. 12.000 TL'ye yakın olan bu tutar SGK tarafından karşılanıyor.

pttden-aninda-9214-tl-veriliyor-sgk-girisi-ya-da-iskur-kaydinizin-olmasi-yeterli-basvuru-suresi-2

ANNELERE DOĞUM YARDIMI PARASI

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan kadınlar doğum yapmaları durumunda doğum yardımı parası alabiliyorlar. Çocuğun kimlik kaydı ile birlikte başvuru yapanlara başvurunun onaylanması halinde alacakları ücret banka hesaplarına değil PTT'den adına yatırılıyor. Para direkt olarak annenin adı soyadı üzerinden yatırıldığı için başka birinin parayı çekilmesi mümkün olmuyor. Doğum yardımı alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Tek sefere mahsus ve geri ödemesiz olarak yapılan yardımlar annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre veriliyor.

EN AZ 9214 LİRA ALABİLİRSİNİZ

SGK kayıtlı olan ve Asgari ücretli çalışan bir anne ilk çocuğunu dünyaya getirmesi durumunda en az 9214 lira para alabiliyor. Kabaca bir hesap yapacak olursak anneye emzirme ödeneği olarak 180 TL, iş göremezlik ödeneği olarak 6300 67,50 TL, Doğum yardımı olarak 300 TL ve yarı zamanlı çalışma desteği olarak 2366,52 TL para veriliyor. Ödemeler toplamda 9214,09 TL yapıyor.

pttden-aninda-9214-tl-veriliyor-sgk-girisi-ya-da-iskur-kaydinizin-olmasi-yeterli-basvuru-suresi-3

ÖDEMELER PTT ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Emzirme ödeneği ya da süt parası olarak bilinen ödenek Birgül Doğum yardımı olarak bilinen çocuk parası, annelerin iş göremezlik ödemeleri doğrudan PTT üzerinden annelerin adına yapılıyor. Herhangi bir banka hesabı vermeniz gerekmiyor. PTT'den hesaplara yatırılan ödemeyi doğrudan anneler çekebiliyor başka birinin çekmesi mümkün değil.

KREŞ DESTEĞİ DE ALABİLİRSİNİZ

Çalışan annelere doğumun ardından sunulan başka bir destek ödemesi ise kreş desteği. Çalışma Hayatında aktif rol oynaması arzulanan kadınlar doğum yaptıktan sonra Bakanlar Kurulu'nun yeni kararı ile birlikte 711 lira arttırılan kreş desteğini bin 15 TL olarak alabiliyor. Şu anda Türkiye'de kreş desteği olarak ayrılan bütçe 4.3 milyar TL'yi aşmış durumda.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@