PTT'den ya da ATM'lerden 650 TL nakit çekebilirsiniz! Nakit para desteği için başvuru şartları belli oldu!

PTT'den ya da ATM'lerden 650 TL nakit çekebilirsiniz! Nakit para desteği için başvuru şartları belli oldu! Kimler başvuru yapabilir?

Ekonomi 24.08.2021 - 11:19 24.08.2021 - 11:19 Volkan Arık

PTT'den ya da ATM'lerden 650 TL nakit çekebilirsiniz! Nakit para desteği için başvuru şartları belli oldu! Başvuru halinde herkes bu haktan yararlanabiliyor. Devlet, eşini kaybeden ve maddi anlamda zorluk çeken vatandaşlara böyle bir hak sağlıyor. Kadınların mağdur olmaması için verilen devlet desteği iki ayda bir ödeniyor. Sosyal destek kalemi olarak verilen ödemelerden başvuru yapan herkes yararlanabiliyor. İşte 650 TL nakit destek ödemesi detayları ve başvuru şartları…

Eşini kaybeden kadınlara devlet desteği veriliyor. 650 TL olarak verilen destek ödemelerinden sadece kadınlar yararlanıyor. Ancak bir çok kişi böyle bir hakkı olduğunu bilmediği için ödemeleri alamıyor. Peki eşi ölen kadınlar nasıl destek ödemesi alabilir? Kimler başvuru yapabilir? Başvurular nereye yapılıyor?

pttden-ya-da-atmlerden-650-tl-nakit-cekebilirsiniz-nakit-para-destegi-icin-basvuru-sartlari-bell-1

EŞİ ÖLEN KADINLARA VERİLEN DESTEKLER

Eşini kaybeden kadınlara çalışmamaları halinde devlet tarafından nakit desteği veriliyor. Dul maaşı olarak da bilinen bu aylık talep olması halinde iki ayda bir ödeniyor. Özellikle eşleri emekli olan veya çalıştığı son iş yerinde pirim gün sayısını dolduranlar ölüm aylığı almaya da hak kazanıyor. Kadınlar ölen eşlerinin emekli maaşının bir kısmını da alabiliyor. Çocuğu olmayan ya da maaş kriterine uymayan kadınlar ölen eşlerinin emekli maaşını tamamını alabiliyor.

pttden-ya-da-atmlerden-650-tl-nakit-cekebilirsiniz-nakit-para-destegi-icin-basvuru-sartlari-bell-2

DUL AYLIĞI ÖDEMESİ NASIL YAPILIYOR?

Dul aylığı olarak bilinen bu devlet desteği PTT şubelerinden veriliyor. Ancak her ay şubeye gitmek istemeyenler için ödemeleri ATM’den çekmek de mümkün. Bunun için Sosyal Yardım Kartı çıkarmak gerekiyor. Özellikle koronavirüsle mücadele döneminde salgının  yayılmaması için  bu ödemeler kolluk kuvvetleri tarafından evlere götürülerek teslim edilmişti.

DUL AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 Dul aylığı başvurusu yapmak isteyen kadınlar ikamet ettikleri il ya da ilçe sınırları içinde bulunan sosyal dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapabiliyor. Kaymakamlıklarda bulunan vakıflara başvuru yaptıktan sonra hemen değerlendirme süreci başlıyor. Sadece kimlik belgesi ile başvuru yapmak yeterli oluyor. Eşini kaybetmiş olan kadınların talepleri doğrultusunda muhtaç olup olmadıklarının tespiti için bir değerlendirme yapılıyor. Ayrıca muhtaç olduğu tespit edilenler diğer sosyal yardımlardan faydalanmak için başvuru yapabiliyor. Kaymakamlık ve belediyelerin farklı yardım kalemleri de bulunuyor.

pttden-ya-da-atmlerden-650-tl-nakit-cekebilirsiniz-nakit-para-destegi-icin-basvuru-sartlari-bell-3

AYNI ANDA İKİ MAAŞ ALABİLİRSİNİZ

Eşi ölen kadınların aynı anda iki maaş alma şansı da bulunuyor. Hem ölen kocasından hem de ölen babasından maaş bağlanabiliyor. Ancak iki maaş alabilmek için ölen baba ve kocanın farklı sigortalara bağlı olmaları gerekiyor.  

 HANGİ DURUMDA DUL MAAŞI KESİLİR?

Dul maaşı kadınların yeniden evlenmesi ya da bir işe girerek çalışması halinde kesiliyor. Sosyal yardım olarak verilen dul maaşı sadece çalışmayan kadınlara ödeniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@