Putin'den "ABD'ye gözdağı" imzası!

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin CATSAA Yasası'nın benzeri niteliğinde bir karara imza attı. Karara göre Rusya'ya karşı "dostça olmayan" eylemlerde bulunan ülkelere karşı önlemler alınacak.

Dünya 24.04.2021 - 06:32 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kremlin Sarayı'nın resmî web sayfasında yayımlanan kritik değere sahip karar ile, Rusya Federasyonu'na karşı hasmane eylemler sergileyen Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yabancı devletlere karşı alınacak önlemler belirlendi.

Karara göre, Rusya'nın ve Rus halkının güvenliği ve çıkarlarını koruma altına almak için, ABD gibi düşmanca tutum sergileyen ülkelerin diplomatik temsilcilikleri, konsoloslukları ve devlet kurumlarının Rusya topraklarında bulunan kişileri ile iş sözleşmesi yapılması kısıtlanacak, gerekli görüldüğü hâllerde ise tamamen yasak getirilecek.

Moskova hükümeti, hasmane tutum sergileyen ülkeler listesini, Rusya'da çalışma anlaşması yapabilecek gerçek kişi sayısını ve önlemlerin süresini belirleyebilecek. Ancak ilgili kısıtlama ya da yasaklama, düşmanca eylemlerde bulunan devletlerden Rusya'ya gelen diplomatik misyon temsilcilerine karşı geçerli değil.

CATSAA Yasası gibi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı karar akıllara ABD'nin federal yasası olan CATSAA Yasası'nı getirdi. Açılımı "Amerika Birleşik Devletleri'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası" olan CATSAA Yasası ile Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulayan ve Türkiye dâhil pek çok ülkeyi bu yasa üzerinden tehdit eden Amerika, söz konusu yasayı Türkiye'ye karşı S-400 konusunda kullanmak istemişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@