Putin'den Türkiye savunması! Türkiye'yi bu konuda kimse suçlayamaz!

Ermenistan ile Azerbaycan'ın yaptığı savaşa ve bölgedeki kritik konulara değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin rolünü anlattı. Putin, bölgede savaş konusu olan Dağlık Karabağ ile ilgili Türkiye'den ayrı düştükleri zamanlar olduğunu bel

Gündem 18.11.2020 - 10:05 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Ermenistan ile Azerbaycan'ın yaptığı savaşa ve bölgedeki kritik konulara değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin rolünü anlattı. Putin, bölgede savaş konusu olan Dağlık Karabağ ile ilgili Türkiye'den ayrı düştükleri zamanlar olduğunu belirtti. Ancak buna rağmen işbirliği kurduklarını anlatan Putin, bu meselenin Sovyet Rusya'nın dağılmasıyla da ilgili olduğunu vurguladı.

"Türkiye bu konuda suçlanamaz"


Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği desteğin bilindiğini aktaran Rus lider, Türkiye'nin bölgede uluslararası hukuku çiğneyecek girişimleri olmadığını savundu. Bu konuda Türkiye'nin suçlanamayacağını yineleyen Putin, bölgedeki barışı birlikte kuracaklarını açıkladı.


"Aliyev kabul etti, Paşinyan savaşı seçti"


Azerbaycan'ın kazandığı bölgelerin daha önce bu ülkeye verilmesinin gündeme geldiğini aktaran Putin, Şuşa konusunun savaşla birlikte ortaya çıktığını anlattı. Her iki ülkenin de devlet başkanını 20 Ekim'de aradığını belirten Putin, neler konuşulduğunu anlattı. Telefonda çatışmaların durdurulmasını istediğini aktaran Rus lider, bu ateşkes teklifini Aliyev'in kabul ettiğini, Paşinyan'ın ise karşı çıktığını aktardı. Üstünlüğü kaybetmesine rağmen Paşinyan'ın savaşmayı tercih ettiğini kaydeden Putin, buna anlam veremediğini söyledi.

Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın hakkı"


Dağlık Karabağ'ın uluslararası hukuka göre Azerbaycan'ın hakkı olduğunu dile getiren Putin, bu nedenle çatışmada taraf olmadıklarını ifade etti. Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın anlaşmayı kabul etmemesinin intihar ile eşdeğer olduğunu belirtti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@