Raw Vegan Nedir? Veganlık ve Diyet Çeşitleri! Tarihte Çiğ Beslenme Çeşitleri

Raw Vegan nedir? Çiğ beslenme diyeti nasıl ortaya çıktı? Vegan diyet çeşitleri neler? Raw food ne demek? Tarihte Raw beslenme bilimsel tartışmaları.. Ünlü raw vegan diyeti uygulayan sanatçılar kim?

Sağlık 30.04.2021 - 14:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Raw Vegan yani çiğ beslenme aslında çok eski bir beslenme çeşidir. Sosyal medyada bilinenin aksine Raw Veganlık beslenme uzmanları tarafından uygulanmıştır. Peki Raw Veganlık tam olarak nedir? Zaralı mıdır yoksa yararlı mıdır? Tarihte nasıl başladı? Bilimsel eleştirileri neler?

Öncelikle belirtmeli ki dünya üzerindeki tüm beslenme çeşitleri, diyetler vs her bireye uygun değildir. Bu nedenle beslenme uzmanları tarafından diyetlerin hazırlanması bilgi sahibi olunması vücudunuzun uygunluğunun taranması hatta alerjilerinizi, hastalıklarını uygun mu diye doktor kontorolünde öğrenmek gereklidir. Raw beslenmede tıpki protein, alkali, Ketojenik diyet vs diyetleri gibi bir beslenme çeşididir.

Çiğ beslenme, çiğ gıda diyeti yada rawism diye bilinen bu beslenme çeşidi çoğunlukla işmemiş ve işlenmemiş yiyecekleri yemeyi kapsayan bir diyet uygulamasıdır. Felsefeye veya yaşam tarzına ve istenen sonuçlara bağlı olarak çeşitleri vardır ve çiğ gıda diyetleri çeşitli meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, yumurtalar, balık, et ve süt ürünlerini, çeşitli filizlenmiş tohumlar, peynir türleri gibi basit işlenmiş yiyecekleri, yoğurt, kefir, kombu çayı veya lahana turşusu gibi fermente edilmiş yiyecekleri içerebilir.

Çiğ beslenme diyeti en basit anlatımla doğanın sunduğu besinleri, sebze ve meyveleri, en saf haliyle, hiç işlem ve ısı görmeden vücudumuza tüm vitraminleri canlı olarak sokmak. İlk insanların doğada bulduklarını pişirmeden tüketmeleri ateşin bulunmasıyla bitiyor. Beslenme düzenleri değişiyor. Raw food ise ataların geleneğini devam ettiriyor. Çiğ beslenmenin çeşistleri vardır. Ancak biz ona girmeden önce tarihte nasıl çıktı ona bakalım..

RAW VEGAN TARİHTE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

En geriye gidecek olursak Nitrian Çölü'nde bir münzevi olan Mısırlı John 50 yıl boyunda kurutulmuş meyve ve sebzelerden oluşan bir diyetle yaşadı ve pişirilmiş hiçbir şey yemedi. 1300'lerin sonlarında ise sadece pişmemiş yiyecekleri yemek gibi münzevi disiplinine adamış olan Etiyoplalı keşiş Qozmos, ekmek yemeyi reddettiği için kiliseden kaçtı ve Yahudi cemaati ile yaşamaya başladı.

Çiğ gıda diyetinin geliştirilmesi ve duyulması ise ilk olarak Alman Levebsreform hareketinden etkilenen Maximilian Bircher-Benner tarafından İsviçre'de geliştirildi. Doğal olandan yana olan ve organik yemenin sağlıklı olduğunu düşünen Bircher-Benner sonunda vejetaryen bir diyet benimsedi bunu dahada ileriye götürerek çiğ yiyeceklerin insanların gerçekten yemesi gereken şey olduğuna karar verdi. Benner, Charles Darwin'in insanların sadee başka bir hayvan türü olduğu fikirlerinden yola çıkarak diğer hayvanların yemeklerini pişirmediğini kaydetti.

1904'te Zürih'in dışındaki dağlarda, Lebensreform hareketinde özellikle güneş ışığına atıfta bulunan teknik bir terim olan "Lebendinge Kraft" veya "Vital Force" adlı bir sanatoryum açtı ve bu enerjinin ete göre bitkilerde daha "yoğunlaştığına" ve pişirilerek azaldığına inandıklarını açıkladılar. Klinikteki hastalara burada oluşturulan müsli dahil olmak üzere çiğ yiyecekler verildi. Bu fikirler önemli bir çiğ gıda savunucusu olan Litvanyalı-Amerikan bütünsel sağlık pratisyeni Ann Wigmore üzerine etkili oldu.

Amerikalı beslenme uzmanı Eugene Christian, İşlenmemiş Gıda Tüketimi savunmak ve onlarınnasıl kullanılacağına dair kitaplar yazdı. 20. yy başlarında diğer savunucular ve meyve yetiştiricisi Otto Carque Georfe Julius Drews, Bernarr Macfadden ve Herbert Shelton. Drews, John ve Vera Richter 1917'de ABD'nin ilk çiğ restoranı "The Eutropheon" açmalarını etkiledi. Ancak Shelton lisanssız tıp uyguladığı için birçok kez tutuklandı, hapse atıldı ve para cezasına çarptırıldı.

1970'lerde ise Norman W. Walker (Norwalk Juicing Press'in mucidi) çiğ gıda diyetini popüler hale getirdi. (Sebze suyu sıkma ve beslenme sağlığı alanında İngiliz bir işadamı ve öncüydü. Hem sağlığını yeniden kazanmak hem de korumak için taze çiğ sebze ve meyve sularının içilmesini savundu. Tasarımına dayanarak, Norwalk Hidrolik Presli Meyve Sıkacağı geliştirildi. Bu meyve sıkacağı bugün üretilmeye ve satılmaya devam ediyor. Walker beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine birkaç kitap yazdı . Walker, 1937'den 1978'e kadar yayınlanan en az altı kitabın yazarıydı. Çiğ yiyecekler, meyve suyu sıkma ve vejeteryan hareketlerinde öncüydü ve bugün hala üretilen ticari bir meyve sıkacağı icat etti. Kendisinin 119 yaşına kadar yaşadığı tartışmaları mevcuttur)

1984 yılında ise Leslie Kenton (New Age sağlık ve güzelliği konusunda uzmanlaşmış Amerika doğumlu bir yazar, gazeteci ve girişimci. Caz orkestrası lideri Stan Kenton'un kızı) 'un kitabı filizler, tohumlar ve taze sebze suları gibi yiyeceklere popülerlik kattı. Kitapta dejenaratif hatsalıkları önleyeceği, yaşlanmanın etkilerini yavaşlatacağını, enerji artışı sağlayacağını ve duygusal dengeyi artıracağını iddia ettiği % 75 çiğ gıda içeren bir diyeti savundu. Uzun ömürlü Hunza halkının filizlenmiş tohumla zenginleştirilmiş diyetleri ve sağlıksız, tehlikeli ve potansiyel olarak çok zararlı olan Gerson treapisi gibi örnekler verdi. Çiğ meyve suyuna dayalı diyet ve detoksifikasyon rejiminin kanseri tedavi ettiği iddia edildi.

Gwyneth Paltrow, Megan Fox, Sting gibi isimlerin Çiğ Beslenme diyeti uyguladıkları bilinir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@