Renault “dizel motor” ile ilgili kararını verdi!

Fransız otomotiv devi Renault’dan, sıfır araç almayı düşünenler için önemli bir açıklama geldi. Yeni nesil dizel motor geliştirmeyeceklerini duyuran Renault, formül olarak mevcut motorların güncelleneceğini bildirdi.

Teknoloji 28.04.2021 - 06:22 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Katı emisyon kurallarından ötürü “kirli araç” olarak tabir edilen çevre düşmanı araçlara uygulanan yaptırımlar ve çevre dostu olan elektrikli araçların devletler tarafından teşvik edilmesi sebebiyle araçlarında dizel motor kullanan otomotiv üreticilerini iyice köşeye sıkıştırdı. Pandemi sebebiyle kemer sıkma politikalarının da uygulanması eklediğinde otomotiv devleri, yatırımlarını yeniden gözden geçirdiler ve ilk olarak dizel motoru gözden çıkardılar.

Otomotiv sektörü, Volvo ve Nissan gibi markaların ya yeni nesil dizel motor geliştirmeye para harcamama ya da dizel motoru tamamen terk etme kararları aldığına şahit olmuştu. Dizel motor aleyhine karar alan devler, geleceğin teknolojisi olması ve devlet teşviklerinin bulunması sebebiyle Ar-Ge çalışmaları pahalı da olsa uzun vadeyi dikkate alarak elektrikli motor teknolojisine yoğunlaşıyor. Sektörde Renault’nun da dizelden ya tamamen vazgeçeceği ya da yeni nesil dizel motor üretmeyeceği konuşuluyordu ve bu değerlendirmeler Renault’dan yapılan açıklamayla doğrulanmış oldu.

Elektrikli araçlara odaklanacak

Fransız marka Renault’nun üst yöneticisi (CEO) Luca de Meo, yakın zamanda yapılan genel kurulda firmanın gelecekteki planlarına dair önemli açıklamalar yaptı. Luca de Meo açıklamasında şirketin artık yeni nesil araçlarına uyumlu dizel motor geliştirmeyeceğini bildirdi. Luca de Meo, ellerinde bulunan mevcut dizel motorların güncellenmesi formülünü açıkladı. Açıklamaya göre artık Renault belki birkaç yıl daha dizel motorlu araç üretecek ve sonra tamamen dizel motoru terk edecek. Zira Renault yeni nesil araçlarla uyumlu dizel motor geliştirmenin gereksiz harcama olduğunu değerlendiriyor ve bilhassa pandemi sürecinde bunun çok gereksiz olduğunu düşünüyor. Renault’nun hedefinde ise, dünyanın teşvik ettiği ve çevre dostu olarak görülen elektrikli ve hibrit araçlar var.

Renault’nun hedefi 2025 yılına gelindiğinde yaptığı bütün satışların en az %65’inin hibrit dâhil olmak üzere elektrikli araçlardan oluşmasını bekliyor. Fransız otomotiv devinin 2030 hedefi ise yaptığı satışların %90’ının elektrikli araçlardan oluşması.

Öte yandan Luca de Meo, genel kurulda bir önemli bilgi daha verdi. Şirketin CEO’su Luce de Meo, gelecek modellerin saatteki hızlarının 180 kilometreyi aşamayacaklarını da açıkladı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@