Resmen duyuruldu! Ailelere düzenli aylık devlet yardımı verilecek! Başvuran her ay PTT’den 900 TL alacak! Maddi sıkıntı çeken ve dar gelirli olan ailelere devlet desteği sık sık duyuluyor. Farklı kalemler de birçok yardım parası vatandaşlarının hesabına yatırılıyor. Elbette devlet yardımı ödemeleri başvuru koşulu ile yapılıyor ve birtakım incelemelerden sonra vatandaşlar gereken şartları taşırsa PTT'den ödeniyor. Devlet yardımı almak aylık parasal destek ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin yapmaları gerekenler haberimizde…

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay düzenli destek ödemeleri ile yardımcı olmaya devam ediyor. Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir geliri bulunmayan ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda devlet tarafından sağlanan ödemelerden faydalanabiliyor. Devlet desteği ödemeleri birçok farklı kalemde veriliyor. Örneğin engelli olan vatandaşlara engelli aylığı, 65 yaş üstü vatandaşlara 65 yaş maaşı, evde bakıma muhtaç olanlara bakan vatandaşlara evde bakım maaşı gibi farklı kalemlerde ödemeler var. Maddi anlamda sıkıntı yaşayanlar bu ödemelerden faydalanmak üzere başvuru işlemlerini il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma aracılığı ile yapabildikleri gibi e-devlet üzerinden de maddi yardım desteği yapabiliyor. Birçok kişi için farklı kalemler de ödenen devlet desteği ödemeleri hakkında en detaylı bilgiler haberimiz de sizleri bekliyor…

resmen-duyuruldu-ailelere-duzenli-aylik-devlet-yardimi-verilecek-basvuran-her-ay-pttden-900-tl-3

EVDE BAKIM MAAŞI DESTEĞİ

Evde bakıma muhtaç, hasta yaşlı ve engelli kişilere bakan ailelere devlet tarafından her ay düzenli olarak evde bakım maaşı ödemesi yapılıyor. 2021 yılının Temmuz ayında yapılan zamla birlikte evde bakım parası ödemesi 1797 TL oldu. Evde bakım parası konusunda yanlış bilinen şey ödemenin engelli hasta ya da yaşlı kişiye değil ailelerine yapılıyor olması. Genellikle bu ödemelerin kişilerin kendilerine yapıldığı düşünülüyor.

ENGELLİ MAAŞI

%40 ve üstü olan engelli olan tüm vatandaşlara engelli aylığı bağlanıyor. Engelli vatandaşların maaşları engel durumuna göre belirleniyor. %40 ve üstü engelliler ayrı maaş alırken yüzde yetmiş ve engelli olan vatandaşlara farklı maaş ödemesi yapılıyor. Aynı zamanda engelli vatandaşlara sosyal destek, sağlık desteği, evde bakım desteği, toplu taşımadan ücretsiz yararlanma gibi birçok farklı hak da tanınıyor.

resmen-duyuruldu-ailelere-duzenli-aylik-devlet-yardimi-verilecek-basvuran-her-ay-pttden-900-tl-2

YAŞLILIK MAAŞI

Sosyal güvencesi olmayan ve yalnız olan bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlara da devlet tarafından yaşlılık aylığı bağlanıyor. Yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşların başvuru işlemlerini Sosyal Hizmetler İl müdürlüklerine yapmaları gerekiyor. 65 yaşı geçmiş olan tüm vatandaşlar geliri olmaması halinde yaşlılık maaşına başvuru yapabilir kendi aynı zamanda yaşlı vatandaşlara ücretsiz toplu taşıma, evde sağlık hizmeti gibi farklı Sosyal hizmetlerden de yararlanabiliyor.

ÇOCUK YARDIMI ÖDEMELERİ

İhtiyaç sahibi olan binlerce kişiye çocuk yardımı ödemesi de yapılıyor. Çalışan ya da çalışmayan tüm anneler doğum yapmaları halinde devlet tarafından sağlanan çocuk yardımı parasını alabildiği gibi sonrasında ise kaymakamlık belediye ve valilik aracılığıyla sağlanan öğrenci yardımı, yakacak yardımı, gıda yardımı gibi yardım kalemlerini de kullanabiliyor.

resmen-duyuruldu-ailelere-duzenli-aylik-devlet-yardimi-verilecek-basvuran-her-ay-pttden-900-tl-1

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Devlet yardımı imkanlarından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru işlemlerini il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Bunun yanında yardıma muhtaç olan vatandaşlar e-devlet üzerinden de başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor.