Resmi açıklama geldi! PTT başvuran herkese 900 TL veriyor, TC kimlik yetiyor. Ama başvuru şartları var!

Resmi açıklama geldi! PTT başvuran herkese 900 TL veriyor, TC kimlik yetiyor. Ama başvuru şartları var! Nakit ihtiyacı olan milyonlarca kişiye ilaç olacak son dakika haberi…

Ekonomi 13.09.2021 - 11:48 13.09.2021 - 11:49 Volkan Arık

Resmi açıklama geldi! PTT başvuran herkese 900 TL veriyor, TC kimlik yetiyor. Ama başvuru şartları var! Acil nakit ihtiyacı olan, hayatını devam etmekte zorlanan ve devlet yardımı beleyen milyonlarca kişiye az önce güzel haber verildi. PTT'den yeni destek ödemeleri yapılıyor. Her ay binlerce kişiye ödeme yapan PTT, bu ay da vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacak ve maddi anlamda rahat nefes almalarını sağlayacak gibi görünüyor. Peki PTT destek ödemesi nasıl alınır? PTT yardım ödemesi başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Hayatını idame ettirmekte zorlanan ve acil nakit para ihtiyacı olan milyonlarca kişi için ülkemizde devlet desteği ödemeleri devam ediyor. Özellikle engelli, hasta ve yaşlı olan bakıma muhtaç kişilere devlet her ay düzenli ödemeler veriyor.  Bu ödemeler elbette birtakım şartlara bağlı olarak ve başvuru şartı aranarak yapılıyor. Şu anda devam eden devlet destekleri arasında engelli maaşı, evde bakım maaşı ve yaşlılık aylığı yer alıyor. Bunlara ek olarak pandemi desteği ödemeleri de yapılıyor. Ekonomik zorluk çeken ve hayatını sürsürmekte zorlanan binlerce kişinin yararlandığı sosyal destek ödemeleri 6 ayda bir enflasyon oranında zamlanıyor. Peki bu desteklerden kimler yararlanabilir, başvuru nasıl ve nereye yapılır?

resmi-aciklama-geldi-ptt-basvuran-herkese-900-tl-veriyor-tc-kimlik-yetiyor-ama-basvuru-sartlari-3

PTT’DEN AYLIK SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİ

PTT’den her ay düzenli olarak verilen sosyal destek ödemeleri arasında 65 yaş aylığı, evde bakım aylığı ve engelli aylığı yer alıyor. Devlet destekleri olarak bilinen bu ödemeler başvuran hak sahiplerine yapılıyor. Şartları taşıyan herkes düzenli olarak maaşını alırken, pandemi sürecinde de ek destek alma şansına sahip oluyor. Bu destek ödemelerinden yararlanan vatandaşların pandemi döneminde yapılan nakdi destek yardımı için ekstra bir başvuru yapması gerekmiyor. Otomatik olarak ödemeler hesaplara yatırılıyor, hesabı olmayanlar ise TC kimlikle PTT şubelerinden parasını çekebiliyor. PTT’ye gidemeyecek durumda olan kişilerin ödemeleri ise görevliler tarafından evlerine getiriliyor.

resmi-aciklama-geldi-ptt-basvuran-herkese-900-tl-veriyor-tc-kimlik-yetiyor-ama-basvuru-sartlari-2

KİMLER YARARLANABİLİR?

PTT sosyal yardım ödemeleri için bir takım şartlar aranıyor. 65 yaş aylığı, evde bakım aylığı ve engelli aylığı için belirlenen koşullar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde bulunuyor. Maaş alabilmek için en önemli şart ise kişinin maddi durumunun kötü olması yani ekonomik anlamda hayatını devam ettiremeyecek durumda olması oluyor.

resmi-aciklama-geldi-ptt-basvuran-herkese-900-tl-veriyor-tc-kimlik-yetiyor-ama-basvuru-sartlari-1

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

65 yaş aylığı, evde bakım aylığı ve engelli aylığı için başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılıyor. Vakıflar il merkezlerinde valilik, ilçe merkezlerinde ise kaymakamlık bünyesinde bulunuyor. Devlet desteği ödemelerinden yararlanmak isteyenler, gereken belgeleri tamamladıktan sonra hemen başvuru yapmak mümkün.  Diğer yandan yapılan incelemeler sonucunda başvurusu olumlu sonuçlananlar ödemelerden takip eden ilk ayda yararlanabiliyor. Başvuru sırasında banka hesabı verenlerin ödemeleri hesaplarına yatarken vermeyenler ödemelerini kimlikleriyle birlikte giderek PTT şubelerinden alabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@