Resmi duyuru son dakika olarak yapıldı! Şartlar değişti, bankada hesabı olan herkese ek 650 TL ödeme verilecek! Banka hesabı bulunan ve hesabına yatırım yapmaya karar veren vatandaşlara bankalardan resmi açıklama bu sabah saatlerinde geldi. Vadeli mevduat hesabı açtıran herkes 40 bin lira paraya 32 günlük 650 TL kazanç sağlayacak. Ayrıca Bankalar faiz hesabı için kolaylıkta sağlıyor. Günlük haftalık ve aylık seçeneklerde vadeli mevduat hesabı açtırmak ve yatırım yapmak artık mümkün.

Vatandaşların en güvenilir ve risksiz yatırım yöntemi olarak kullandıkları vadeli mevduat hesapları ile ilgili bu sabah saatlerinde güzel haber geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre TL vadeli mevduatlardan alınan vergide indirim Yıl sonuna kadar devam edecek. Resmi kararın hemen ardından bankalardan da açıklama geldi. Peki faiz getiri tablosuna göre ne kadar paraya ne kadar kazan sağlayacaksınız?

resmi-duyuru-son-dakika-olarak-yapildi-sartlar-degisti-bankada-hesabi-olan-herkese-ek-650-tl-ode-3

EN GÜVENİLİR YATIRIM

Bankada parası bulunan ve sabit getiri sağlamak isteyen vatandaşları için vadeli mevduat hesapları en güvenilir yatırım olmaya devam ediyor. Son dönemlerde başlayan vergi avantajı da vadeli mevduat hesaplarına tercih etme oranını arttırıyor. 30 Eylül tarihinden itibaren Türk lirasının teşvik etmek amacıyla devreye alınan stopaj indirimine bu devam kararı geldi. Cumhurbaşkanı kararı resmi gazetede yayınlanır kendi sonuna kadar TL mevduat hesaplarından elde edilen faiz gelirinden kesinti daha az olacak.

RESMEN AÇIKLANDI

TL mevduat hesaplarında indirim suresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dünkü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 6 aya kadar olan vadeli hesaplarda stopaj yüzde 15 yerine %5 olarak uygulanırken 1 yıla kadar olan vadelerde yüzde 12 yerine ise yüzde üç olarak uygulanacak. Vadeli mevduat hesabını bir yıldan uzun süreli olarak kullanmak isteyen vatandaşlar için ise normal şartlarda yüzde on olan stopaj sıfıra çekildi. Yani vatandaşlar bankada bulunan paralarından vergi ödemeden daha fazla faiz geliri elde etme imkanı bulacak. Yine katılım bankaları tarafından ödenen kar payında da yeni oranlar geçerli kabul edilecek.

resmi-duyuru-son-dakika-olarak-yapildi-sartlar-degisti-bankada-hesabi-olan-herkese-ek-650-tl-ode-2

FAİZ DÜŞMESİNE RAĞMEN KAR ARTTI

Yapılan son Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararlara göre faizde 100'de 10 puanlık indirime gidilmiştir. Yani politika faizi 'dan yüzde 18'e çekilmişti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından alınan bu karar doğrudan mevduat hesaplarını da ilgilendiriyordu. Ancak hem özel bankalar hem de kamu bankaları vatandaşlara cazip faiz oranları ile fırsatlar sunmaya devam ediyor. Birçok bankada yıllık yüzde 19'a kadar yükselen faiz oranları ortaya çıkıyor. Bankaların sunduğu diğer kampanyaları da değerlendiren vatandaşlar faizleri biraz daha yükseltme imkanı buluyor.

resmi-duyuru-son-dakika-olarak-yapildi-sartlar-degisti-bankada-hesabi-olan-herkese-ek-650-tl-ode-1

BANKALARIN TL MEVDUAT HESABI GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Müşteri kazanmak isteyen bazı bankalar özellikle faiz indiriminin uygulandığı bu süreçte TL mevduat hesabına daha yüksek faiz ödemeye başladı. Özellikle “Hoş geldin” kampanyası ile neredeyse hemen hemen Tüm özel bankalarda yüzde 19.75'e Varan faizlerle TL mevduat hesabı açılabiliyor.