Resmi Gazetede Yayınlandı! Bu Duramda Olanlara Maaş Bağlanıyor! Detaylar…

Böbrek hastalarına maaş fırsatı. Böbrek hastaları mamulen emekli olabilecek. Çalışma gücünü %60 oranında kaybeden ve belgelendiren malülen emekli olabilecek.

Ekonomi 14.10.2021 - 11:40 14.10.2021 - 11:42 Vural Pars

Malulen emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurum tarafından belirlenmiş olan hastalara maaş fırsatı veriliyor. Böbrek hastası olan birçok vatandaş erken emeklilik konusunda merak ettiği konulara açıklık geldi. Diyaliz hastaları emekli olabilir mi sorusunu cevabı haberimizide…İşte emekli olabilmek için gerekli şartlar…

Emeklilik için % 60 Oranında İş Gücü Şartı

Vatandaşların malulen emekli olmaları için ilk şart olan %60 oranında iş gücü kaybını belge ile ispatlaması gerekir. Rapor ile belgelendiren vatandaş malulalen emekli olabilecek. Bu rapor bağlı bulunan il veya ilçedeki SGK merkezine müracaat edilerek ve  yetkili olan hastahanelerden alınıbilir.

Vatandaşlar direk olarak hastaneye başvurarak rapor alabildikleri gibi SGK na başvuru yaparak sevklerini hastahaneye yönlendirilerek de alınabilir. Sağlık kurulu tarafından alınar rapor malulen emekli olmak için yeterli değildir. Gün priim ödemesi olarak en az 1800 günün bulunması da şarttır.

Malulen Emeklilik Hangi Hastalıkları İçin Geçerli?

Sigortalı olarak her hangi bir işyerinde çalışan vatandaş iş kazası veya meslek hastalığı gibi durumlarda mamulen emekli olabildiği gibi bazı hastalıklarında mevcut olması durumunda mamulen emekliliğe ayrılabilir. Bu hastalıklar kanser, beyin tümörü, parkison, multiple azalma, siroz ve denge bozuklukları gibi hastalıklarda yer almaktadır.

Yeni Yasada Malulen Emeklilik

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa ile, kamu ve özel sektörde çalışanlar, çalışma gücünü %60 oranında kaybetmeleri halinde malulen emeklilik hakkına sahip olacaktır. Mamulen emekli olabilmek için sağlık kurulu raporu ile iş gücü kaybını belgemek gerekir. Bunun yanı sıra mamullük için müracaat tarihinden itibaren sigortalılık süresi 10 yılın üzerinde olması ve en az 1800 gün prim ödenmesi şarttır.

resmi-gazetede-yayinlandi-bu-duramda-olanlara-maas-baglaniyor-detaylar1

Malulen Emekli Maaşı Tutarı Ne Kadar?

Mamulan emeklilik aylığına hak kazanmak için kişinin en az 10 yıl süre ile sigortalı çalışmış olması gerekir. fakat bakıma muhtaç halde olanlar için sigortalılık süresi söz konusu değildir. Bu kişilerde 1800 gün prim ödemesi gerçekleştiğinde aylığa hak kazanılır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@