Korona virüs süreci ile birlikte devletin iş dünyasına yönelik aldığı pek çok önlem paketi olmuştu. Bunlardan birisi de tüm Türkiye genelindeki milyonlarca çalışanın korona virüs salgını sürecinde işten çıkartılma durumu ile karşı karşıya kalmaması amacı

Efsane Emekli Kampanyası: Meclisten Geçti, Yeni Duyuru, Emekli Hesap Numarasına 15444 TL Ödeme Alıyor! Efsane Emekli Kampanyası: Meclisten Geçti, Yeni Duyuru, Emekli Hesap Numarasına 15444 TL Ödeme Alıyor!
Korona virüs süreci ile birlikte devletin iş dünyasına yönelik aldığı pek çok önlem paketi olmuştu. Bunlardan birisi de tüm Türkiye genelindeki milyonlarca çalışanın korona virüs salgını sürecinde işten çıkartılma durumu ile karşı karşıya kalmaması amacıyla uygulanan paketti. Korona virüs dolayısıyla düşen gelirlerine ilişkin işten çıkarma gibi yaklaşımların şirketler tarafından benimsenmesinin önüne geçilmişti. Mart 2020’den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağı 2020 Aralık ayı sonu itibari ile sona eriyordu. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile birlikte işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yeni karar ile birlikte 2020 yılı boyunca korona virüs salgını döneminde ticarette uygulanan işten çıkarma yasağı süresi uzatıldı. Alınan karar ile birlikte Ocak 17’de süresi dolacak çalışanların işten çıkartılması yasağının 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Böylelikle 17 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak şekilde 2 ay süreyle daha patronlar çalışanlarını işten çıkartamayacak.

Korona virüs salgının Türkiye’de de görülmeye başlanması ile birlikte İş Kanunu kapsamında düzenlenen geçici 10.madde çerçevesinde iş ve hizmet sözleşmesinin belirli durumlar haricinde işveren tarafından feshini yasaklayan düzenlemenin süresi dolarken 2 ay süreyle daha uzatılması sağlanmış oldu.

Yasak Süresi Tekrar Uzatılabilir


Resmi Gazete’de yayımlanan işten çıkarma yasağı ile ilgili yeni düzenleme sayesinde çalışanlar 2 ay süreyle daha işten çıkartılamayacak. Özel durumlar haricinde çalışanların işten çıkartılmasını engelleyen bu geçici kanun maddesi ile ilgili önemli bir detay daha bulunuyor. Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kararda, önemli bir detaya daha yer verilmiş. Buna göre Cumhurbaşkanı tarafından geçici maddenin ilk ve ikinci fıkralarında bulunan 3 aylık süreleri her defasında en fazla 3’er ay olacak şekilde 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilme yetkisini sağlıyor.

Cumhurbaşkanı tarafından gerekli görülmesi ve onaylanması durumunda işten çıkarma yasağı uygulama tarihinin 31 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi söz konusudur. Pandemi sürecinin etkisinin hafifletilememesi durumunda bu maddenin yürürlükte kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor.