16.03.2020, USA, New York: Nahezu menschenleer ist der sonst so belebte New Yorker Times Square am Montagmorgen. Um einer weiteren Ausbreitung des Coronavirus entgegenzuwirken, schränkt die Ostküstenmetropole das Sozialleben in den kommenden Tagen weiter

2019 yılının Aralık ayında hayatımıza giren koronavirüs, hala hayatımızı etkisi altına almaya devam ediyor. Tüm dünyada büyük bir etki yaratan ve insanların hayatını olumsuz yönde etkileyen Kovid-19 henüz bitmedi. Koronavirüsün her ülkeye gelme zamanı, yayılma hızı ve tedavi imkanları oldukça farklılık gösteriyor. Büyük topraklara ve buna paralel olarak büyük bir nüfusa sahip olan Amerika'da Covid-19'dan en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Koronavirüsün ilk dalgasında gelen sokağa çıkma kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları ve mekanların kapatılması, virüsün azalması ile kalkmıştı. Yaz aylarının da gelmesi bu durumda oldukça etkili olmuştu. Havalar ısındıkça insanlar kapalı mekanlardan ziyade daha çok açık alanlara, dağlara, kumsallara ve sahillere gitmeye başlamıştı. Bu durumda sosyal mesafeyi, teması azalttığı için koronavirüs vaka sayısını da düşürmüştü. Ancak her şey böyle giderken havaların soğuması ve kış mevsiminin gelmesi ile vaka sayılarında ciddi bir artış yaşanmaya başladı. Bununla birlikte ölüm oranı da normale göre artmaya ve tehlike oluşturmaya başladı. Aralık ayında gelen sokağa çıkma kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları ve mekanların kapatılması ile birlikte vaka sayıları kontrol altına alınmaya çalışıldı. Ayrıca Aralık ayının ilk haftasında koronavirüs aşısı ile ilgili de sevindiren gelişmeler yaşandı. BioNTech'in Türk-Alman kurucuları olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci, koronavirüs aşısını buldu. Koronavirüs aşısının bulunması ile birlikte vatandaşlar ve ülkeler rahat bir nefes aldı. Aralık ayından beri kapalı olan mekanların açılması söz konusu oldu. New York'ta mekanlar yakında açılıyor haberi hızla yayıldı. Peki, mekanlar açılıyor ? Mekanlar açılacak mı ? Mekanlar ne zaman açılacak ?Mekanlar Ne Zaman Açılıyor ?

Aralık ayında New York'ta kapanan mekanlar, açılma kararı aldı. Devlet tarafından alınan karar ile birlikte restoranların ve kafelerin açılmasına karar verildi. Mekanların açılma kararı, vatandaşları sevindirdi. Mekanların açılacağını duyan vatandaşlar, araştırmalara başladı. Mekanlar ne zaman açılacak, mekanlar açılıyor mu gibi sorular ülkenin gündemine oturdu. Peki, mekanlar ne zaman açılıyor ?

16.03.2020, USA, New York: Nahezu menschenleer ist der sonst so belebte New Yorker Times Square am Montagmorgen. Um einer weiteren Ausbreitung des Coronavirus entgegenzuwirken, schränkt die Ostküstenmetropole das Sozialleben in den kommenden Tagen weiter ein. In New York müssen ab Dienstagmorgen um 9.00 Uhr (14.00 Uhr MEZ) Nachtclubs, Kinos und andere Veranstaltungsorte schließen. Foto: Vanessa Carvalho/ZUMA Wire/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

New York'ta mekanlar belli kısıtlamalar ile açılma kararı aldı. Açılmasına karar verilen mekanlar, yüzde 25 kısıtlama ile açılacak. Daha az kapasiteye sahip olarak hizmet verecek olan mekanlar, Cuma günü açılıyor. Bu durumda Cuma günü mekanlar açılıyor. Cuma günü açılacak olan mekanların yüzde 25 kapasite kuralına uymaları zorunludur. Kurallara uymayan mekanlar ve kişiler hakkında cezai işlem başlatılmasına karar verilmiştir.