Reytinglerde İlginç Sonuç! AB Seyircisi Değişti Mi? TRT Mahrem AB'de Dizileri Solladı!

Reytinglerde son dönemlerde ilginç sonuçlar elde ediliyor. Son olarak ise AB kategorisinde TRT'de yayınlanan FETÖ belgeseli damga vurdu.

Televizyon 29.07.2021 - 07:26 29.07.2021 - 07:27 Ece Sahan

Türk izleyicisi özellikle son yıllarda klişe mafya, tarihi savaş, milli yönü kuvvetli askeri, tecavüz, şiddet, psikolojik sinir harpleri, bol acıtasyonlu klişe dram dizilerine gösterdiği ilginin artışı ile ilgi çekiyor. Ekranlarda komediye, doğaya, hayvana saygıya, sevgiye, kadınların acıtasyonsuz ayakları üzerinde durmasının normalleşmesine dair tek tük romantik yazın boy gösterdiği onda bile reytinglerde süründüğü gözleniyordu.

Bu sezon ekrana veda eden zar zor ayakta duran ödüllü House uyarlaması olan ve Türk dizi ekranlarına çekim tekniği ile ve cesur uyarlama saheneleri ile özgünlüğü getiren Hekimoğlu dizisi klişe mafya dizisi EDHO ve dram Masumlar Apartmanı'na yenilirken komediye, nefes almamıza dair de elimizde sadece yazın başlayana romantik komedi dizileri kalmıştı. Gülse Birsel'in geçtiğimiz senelerde yaptığı Jet Sosyete dizisi de reytinglerde başarı sağlayamamış ve ekranlara veda etmişti.

Manipülasyona, tetiklemeye, etkilenmeye çok açık olan Türk izleyicisinin dört bir yanı Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamid, Uyanış Büyükselçuklu, EDHO, Kırmızı Oda, Savaşçı gibi diziler ile çevirili.

Sosyal medyada toplumu herhangi bir konuda şiddete ve kine sürükleyerek bunu da yalan yanlış saçmalık dolu copy paste doğrulama yanlılığı makalelerle yapan, kimi zaman ise ikiyüzlü iftiracı acıtasyon ile yapan tetikleyen gruplar, dışarıda park meselesi nedeniyle bile öldürülebileceğiniz, şort giydi diye, köpeği var diye saldırıya uğrayabileceğiniz, kendi halinde uyuyan bir hayvana bile gelip vuran çocuklar yetiştiren, hayvandan insana doğaya özellikle kadına ve duyarlı gerçek erkeklere kin dolu türcü kendi çıkarı yada kendi sevdiğine dair bencil bir toplum yaratışmışken ekranlarda da karanlık bir distopya içerisinde sıkışmış gibiyiz.

Sosyal medyada da dram dizilerinden bıktıklarını söyeleyen vatandaşların ise dönüp dolaşıp bu klişe dizileri izledikleri en ufak bir romantik komedi dizisine dair ise klişe eleştirisi yapması ilginç..

Son olarak ise ilginç bir reyting sonucu göze çarptı. 26 Temmuz Salı günü TOTAL grupta Kalp Yarası, Masterchef, Aşkın Tarifi ilk 5'te yer alırken, AB'de ise Kalp Yarası, Masterchef ve Mahrem yer aldı.

TRT'de yayınlanan FETÖ yapılanmasını konu eden Mahrem dizisi TOTAL'de değil de AB grubunda izlenince sosyal medyada sosyal statüler, zengin kesim, jenerasyon değişmiş yorumlarına neden oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@