Robot satışlarının zirve yapması tüm dünyada öncelikle "İşsizlik artacak mı?" sorusu ile yankılandı.

2022’nin ilk üç ayında gerçekleşen robot satışları rekor seviyelere yükselirken ABD’deki işsiz sayısının arttığı bu günlerde 1,6 milyar dolar değerinde robot satılması da dikkat çekti.

Akıllara "işsizlik krizi küresel çapta büyür mü" sorusunu getiren durum, sadece ABD’de bile robot teslimatlarının yüzde 40 arttığı haberi ile dünya gündemine girdi.

Association for Advancing Automation (A3) dergisinde yayınlanan makaleye göre, sadece ABD’de bile robot teslimatlarının yüzde 40 arttı ve durum düşünülenden de ciddi.

ShiftDelete'den aktarılan bilgilere göre; ABD’yi baz alarak hazırlanan raporda işverenlerin, işçi bulmakta zorlanmasından sonra robotlara yöneldi.

İşverenlerin bu tercihi sebebiyle robot sadece ABD'de satışlarındaki yüzde 40’lık artışı sonrası akıllara işsizliğin aynı ülkede 11,5 milyon kişiye kadar ulaştığı geldi.

Emekliye İhtiyaç Kredisi Başladı! 4 gün içinde başvuru yapan emekli 100.000 TL alacak! Emekliye İhtiyaç Kredisi Başladı! 4 gün içinde başvuru yapan emekli 100.000 TL alacak!

A3 Başkanı Jeff Burnstein ise, robotların insanların işlerini ellerinden aldığını kabul etmeyerek “Robotlar, insanların istemediği tekrarlayan işlerdeki açıkları doldurmaya yardımcı oldu. Artık robotları ve otomasyonu dağıtma seçeneğimiz yok, bu mutlak bir zorunluluktur. Uzun süredir inandığımız ve kullanıcıların da doğrulamaya devam ettiği üzere robotlar, şirketlerin rekabet etmesine yardımcı oluyor ve nihayetinde büyümelerini idare etmek için daha fazla iş yaratıyor.” dedi.

Ancak bu açıklamanın yanı sıra 2020 yılında robot ve otomasyon ile ilgili Dünya Ekonomik Forumu bir araştırma gerçekleştirildiği ve rapora göre, 2025 yılına kadar muhtemel 85 milyon işin yok olacağı biliniyor.

Bu araştırmada ortaya çıkan iyi haber ise ‘yarının işi’ olarak adlandırılan yeni mesleklerlerin bu açığı kapatacak olması.