RTÜK Başkanı'ndan RTÜK üyesine sert yanıt!

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) Başkanı Ebubekir Şahin, medya kuruluşlarının temsilcilerine kurumdan giden mesajla ilgili çarpıtmada bulunan RTÜK üyesine ağır bir cevap verdi.

Televizyon 03.05.2021 - 05:19 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Medya kuruluşlarının temsilcilerine RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) tarafından Tam Kapanma ile ilgili bir mesaj gönderildi. TV'lerde yer alan kimi arşiv görüntülerin üzerinde "arşiv" oduğu ibaresinin bulunmadığının görüldüğü belirtilen mesajda şu ifadeler kullanıldı:

"Tam Kapanma sürecinde, bilhassa haber bültenlerinde ve çok sayıda televizyon programında arka planda kullanılan kalabalık görüntüleri, halkın kurallara riayet etmediği hatta kolluk güçlerinin de vazifelerini ihmal ettiği yönünde yanlış kanıya neden olmaktadır. Bildiğiniz gibi 6112 sayılı Kanun'un (Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun) 8. maddesinin 1. fıkrasının 'ı' bendinde 'görüntülerin canlandırma ya da arşiv olduğu, ajanslardan ya da başka medya kaynağından temin edilen haberlerde kaynak kullanımı zorunludur' denilmektedir. Bu nedenle bütün toplum olarak önemli fedakârlık yapılarak yürütülen Tam Kapanma sürecini hedeflendiği biçimde sonlandırmak amacıyla yapılan tv yayınlarında, kalabalık görüntüler yerine boş sokak, cadde ve meydan görüntüleri kullanılması konusunda hassas olunması, zaruri ise kullanılan görüntünün arşiv olduğunun belirtilmesi gerekir. Gereğinin yapılmasını rica ederiz."

CHP'li üyeden "Lebalep" açıklaması

Meslek hayatına Cumhuriyet gazetesinde başlayan ve bir dönem Halk TV'de programlar hazırlayıp sunan CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya platformu Twitter'da yer alan kişisel hesabından, "RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in tv kanallarının temsilcilerine özel hattan talimat gönderdiğini, tv kanallarının lebalep görüntüler kullanmamalarını istediğini, artık statlar ve kongrelerin televizyon kanallarından gösterilmeyeceğini ifade etti.

Şahin: Çarpık zihniyete tam yakışan davranış!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ise CHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen İlhan Taşçı'nın bu paylaşımına şu şekilde yanıt verdi:

"RTÜK'ün vazifesi gereği sade ve açık dille yapılan yapıcı hatırlatmanın çarpık zihniyet ile manipüle edilmesi, tam da sahibine yakışan bir davranış oldu. Gündem de sokaklar da boş olunca art niyetli malum zihniyet, mal bulmuş mağribi gibi hemen üzerine zıpladı. Yazık, hem de çok yazık. Hatırlatmanın amacı, toplum sağlığı için tüm milletin büyük fedakârlık yaptığı Tam Kapanma sürecinin amacına ulaşmasına katkı sağlamak idi. Bütün bu yıldırma gayretlerine karşın vazifemizi hak ettiği şekilde yapmayı sürdüreceğiz."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@