Dağlık Karabağ bölgesi için yapılan ve Azerbaycan'ın kazandığı 44 gün süren savaşın ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan teslim bayrağını çekmiş ve yenilgiyi ilan eden anlaşmaya imza atmıştı. Bir süre sessiz kalan ve eleştirilerin odağına yerleşe

Akbank kredi başvurusu 55000 TL olarak güncellendi! TC Kimlik Numarasına Göre Verilecek! Akbank kredi başvurusu 55000 TL olarak güncellendi! TC Kimlik Numarasına Göre Verilecek!
Dağlık Karabağ bölgesi için yapılan ve Azerbaycan'ın kazandığı 44 gün süren savaşın ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan teslim bayrağını çekmiş ve yenilgiyi ilan eden anlaşmaya imza atmıştı. Bir süre sessiz kalan ve eleştirilerin odağına yerleşen Paşinyan daha sonra yaptığı açıklamada, anlaşmaya imza atmaması halinde 20 bin Ermeni askerinin kuşatılacağını bildirmişti.Bölgede uzlaşma sağlanan anlaşmanın çiğnenmesini önlemek için Rusya ve Türkiye devreye girdi. Karabağ bölgesinde 5 yıl boyunca bin 960 Rus askeri ile 90 zırhlı personel taşıyıcı bulunacak. Türkiye ise Azerbaycan'da kurulacak gözlem noktalarında Rusya ile ortak çalışmalar yürütecek.


Rus heyeti teknik görüşmelerde bulunacak


Konuya ilişkin Türk yetkililerle görüşme yapacak bir Rus heyetinin Ankara'ya gelip Dışişleri Bakanlığında ağırlanması bekleniyor. Görüşmede, bölgedeki ateşkes sonrasında ortaya çıkan manzara ve yapılacak faaliyetler masaya yatırılacak. 20 kişiden oluşacağı bildirilen Rus heyetinin Dışişleri Bakanlığından sonra Savunma Bakanlığına geçeceği ve teknik konuları görüşeceği kaydedildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan anlaşma!


Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan anlaşmaya göre; 15 Kasım'a kadar Kelbecer, 20 Kasım'a kadar Ağdam rayonu ve Gazah bölgesi, 1 Aralık'a kadar Laçin bölgesi Azerbaycan'a verilecek. Ülkeler kontrol sağladıkları bölgeleri kazanmış sayılacak. Rusya'ya ait barış gücü 5 yıl bölgede bulunacak, bu süre daha sonra 5 yıl daha uzatılabilecek.