Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yılın sonunda ayında o yılın önemli konuları hakkında bilgi veriyor ve birçok soruya cevap veriyordu. Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle "2020 Direkt Hat Oturumu" video konferans yöntemiyle yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yılın sonunda ayında o yılın önemli konuları hakkında bilgi veriyor ve birçok soruya cevap veriyordu. Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle "2020 Direkt Hat Oturumu" video konferans yöntemiyle yapıldı. Putin, gelen soruları Novo-Ogaryovo'daki evinden cevapladı. Moderatörlük görevi ise Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'a kaldı.


"Erdoğan sözünün eri, sonuna kadar gidiyor"


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarındaki ilişki sorulan Putin, Erdoğan'ı "sözünün eri" olarak tanımladı. İki büyük ülkenin Devlet Başkanı olarak zaman zaman anlaşamadıklarını kaydeden Putin, buna rağmen birçok konuda Erdoğan ile iyi bir işbirliği yapabildiklerini aktardı. Bunun sebebinin Erdoğan'ın verdiği sözleri kesin bir şekilde tutması olarak gösteren Putin, Türkiye'nin faydasıyla sonuçlanacak konularda Erdoğan'ın sonuna kadar baskı kurduğunu belirtti.


"Koronavirüse hazır değildik"


Koronavirüsle ilgili de açıklama yapan Putin, sağlık sistemlerinin bu büyüklükteki bir salgına hazır olmadığı itirafında bulundu. Bu salgının tüm dünyada benzer problemlere yol açtığını kaydeden Rus lider, bazı problemleri kendilerinin dahi çözemediğini bildirdi.Sıranın kendisine gelmesi durumunda koronavirüs aşısı yaptıracağını aktaran Putin, henüz kendi yaş aralığına sıranın gelmediğini dile getirdi. Rus lider, Rus aşısı olan Sputnik V'nin hızlı etki gösteren güvenilir bir aşı olduğuna işaret etti.