Rusya-ABD gerilimi Doğu Akdeniz'e taşındı

Ukrayna sebebiyle Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında çıkan gerilim, ABD’nin Karadeniz'e savaş gemisi göndermesine kadar uzanmışken son anda vazgeçilmişti. Ancak tansiyonun son günlerde yeniden yükselmesiyle gerginlik bu kez de Doğu Akdeniz'e t

Dünya 27.04.2021 - 05:49 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Karadeniz'de ABD ile Rusya arasında yaşanan Ukrayna kaynaklı gerilim, bu kez de Akdeniz'e indi. Amerikan savaş gemilerinin, Suriye'de bulunan Rus deniz üssüne kuşatma uygulamaya çalıştığı iddia edildi.

Rusya medyası, Amerikan savaş gemilerinin misilleme olarak Akdeniz'de bulunan Suriye Tartus'ta yer alan Rus deniz üssünü kuşatmayı deneyeceğini öne sürdü. 

Rus medyası, Amerikan donanmasının Ukrayna gemilerinin Karadeniz ve Azak sularına çıkışını engellemek istediğini bildirdi. Haberin kaynağı ise Rusya Savunma Bakanlığına yakın olduğu bilinen internet sitesi avia.pro. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin yakınlarda görevde olan Amerikan savaş gemilerini, Rus üslerine yakın bölgelere yönlendirildiği kaydedildi.

Söz konusu İddianın doğruluğu ile ilgili resmî açıklama gelmezken, ABD ile Rusya arasında yükselen tansiyonun her geçen gün daha da artması kaygı konusu oldu. Rusya ile ABD arasında tansiyonun yükselmesine neden olan olay, Ukrayna sınırı ile Kırım sahasında yapılan savaş hazırlığı çapında askeri yığınak olmuştu.

Geçtiğimiz hafta Kırım çevresinde Ukrayna’ya verilmek istenen gözdağı çalışmalarını yerinde gören Rusya’nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Defender Europe 2021 ismi verilen askerî tatbikatını an be an izleyeceklerini ve bölgedeki askerî varlıklarını genişleteceklerini bildirmişti. 

2015 yılının Eylül ayında doğrudan Suriye'deki iç savaşa müdahalede bulunan Rusya, Suriye’nin Tartus kentinde bulunan kritik üssü yarım asır tem ruble ödemeden kullanım hakkını almıştı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@